Nová sezona v divadle PONEC

Tanec v mnoha podobách na jevišti i v otevřených lekcích pro veřejnost

PONEC – divadlo pro tanec v září vstoupí do jubilejního roku. Aktuální 25. výročí svého založení oslaví programem ozdobeným několika světovými a českými premiérami, programem plným událostí pro všechny milovníky současného tance. Zahájení nové sezony ve dnech 5. až 16. září reflektuje bohatost programové nabídky aktivit divadla PONEC od dětí až po seniory.

Novou sezonu v divadle PONEC otevře 5. září ve 20.00 a 6. září už v 18.00 Orchestr BERG a Eli a kol. premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Autorky, choreografka Mirka Eliášová a hudební skladatelka Jana Vöröšová, se inspirovaly dávnou inuitskou legendou. Hlavním tématem jsou člověk a příroda, a proto se v inscenaci přednostně využívají „recykláty“. Druhou zářijovou tuzemskou premiérou bude 30. září triptych Together Alone ukrajinské umělkyně Yany Reutové, který už má za sebou úspěšné uvedení na Kilowatt festivalu v italské Cortoně.

„Přijďte tančit!“ zní z PONCE lákavá výzva. Hned 11. září se rozjedou pravidelné taneční dílny pro teenagery pod vedením zkušených lektorů – Současný tanec pro teens. A ve dnech následujících pak dostanou prostor další otevřené lekce pro veřejnost: Dance Well – ozdravná síla tance pro všechny, bez ohledu na věk a pohybové omezení, lekce jsou vhodné nejen pro lidi, kterým do života vstoupila Parkinsonova choroba; Pohybově-hlasové dílny pro starší a seniory; Contemporary dance pro každého, kdo se nebojí vyzkoušet něco nového; Dílny pro děti vedené umělci z Ukrajiny a Tanec školám.

Součástí zahájení sezony je například také Neényi – smyslové představení pro batolata, rodiče, prarodiče i nerodiče v podání spolku Ostružina, které v repertoáru reprezentuje aktivitu přístupnou již těm nejmenším. PONEC je pravidelně součástí větších komunitních akcí. V zahajovacím programu jsou proto zařazeny také  taneční události v Krenovce v rámci oblíbené sousedské slavnosti Zažít město jinakStories Věry Ondrašíkové a PRIMA session Viktora Černického.

Atraktivními tituly je naplněn i další zářijový program. Nechybí četnými cenami ověnčená audiovizuální inscenace Věry Ondrašíkové & Kolektivu s názvem GUIDE. Ani performance-dialog Zero etc., která je vhodná pro děti od osmi let a tentokrát bude doplněná hernou Cécile Da Costy, či dvě představení F*cking Beautiful Spring. Inscenace kolektivu Spitfire Company je inspirována nekonečným posloucháním oratoria El Niňo amerického skladatele Johna Adamse, rapových veršů Kae Tempest a hudebního rituálu skupiny Shortparis z petrohradského undergroundu.

PONEC – divadlo pro tanec na rozhraní dolního Žižkova a Karlína je jedinečný prostor pro kreativitu, inspiraci, setkávání, dialog a nové impulsy. Taneční obec jej získala v září 1998, kdy Tanec Praha z.ú. a MČ Praha 3 podepsali smlouvu o pronájmu na 25 let. Tato doba uplynula právě letos, ovšem Tanec Praha z.ú. včas dojednal prodloužení smlouvy na dalších 10 let. Letos pětadvacetileté divadlo PONEC tak bude dál vítat umělce i diváky. 
Unikátní scéna pro současný tanec s veškerými přesahy tohoto žánru do dalších uměleckých oblastí – první svého druhu v České republice – rozjela úvodní sezonu v roce 2001, po třech letech intenzivních rekonstrukčních prací. Divadlo PONEC se tak již 23. rokem podílí na tvorbě a vzniku nových progresivních tanečních děl, zejména jako koproducent. Oslovuje i dětské a mladé diváky a věnuje velkou pozornost tvorbě interaktivních představení pro školy a rodiny. Dává prostor domácím umělcům a zároveň rozšiřuje možnosti mezinárodní spolupráce, integruje také ukrajinské umělkyně. Divadlo PONEC je domovskou scénou festivalů TANEC PRAHA a Česká taneční platforma.
PONEC provozuje Tanec Praha z.ú. na základě smlouvy o pronájmu s MČ Praha 3, za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Městské části Praha 3 a dalších. Je členem European Dancehouse Network.
Tanec Praha z.ú. je partnerem projektu Krenovka. Společnost SUDOP Real na revitalizaci usedlosti získala grant 6.625.000 Kč z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–21.
Více informací a online prodej vstupenek na www.divadloponec.cz

MAG#art2friends