Novinky z #kviff

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku festivalu populární filmový a televizní herec a významný člen souboru Dejvického divadla Ivan Trojan, který jak na divadle, tak ve filmu často spolupracuje s režisérem Petrem Zelenkou. Není proto divu, že k jeho ocenění bude uveden film Karamazovi. V rámci doprovodného programu MFF KV můžete v Městském divadle Karlovy Vary navíc vidět i Zelenkův zbrusu nový režisérský počin – výjimečné představení monodramatu Žáby, které Zelenka napsal při příležitosti Trojanova životního jubilea, které mimochodem oslaví právě v době festivalu.

Letos v červnu si připomínáme sto let od okamžiku, kdy spisovatel Franz Kafka podlehl tuberkulóze v sanatoriu v rakouském Kierlingu. V ojedinělé retrospektivě „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ festival uvede kinematografickou reflexi díla nejvlivnější postavy literatury 20. století od tvůrců jako Orson Welles, Martin Scorsese, Ousmane Sembene, Jan Němec nebo Steven Soderbergh.

V čele selekce titulů, která by se dala označit jako „adaptace a inspirace“, ční originální dvojprogram navržený karlovarskému festivalu Stevenem Soderberghem. Po převratném debutu Sex, lži a video natočil pozdější držitel Oscara za drama Traffic – Nadvláda gangů noirové mystérium Kafka (1991), o třicet let později původní materiál razantně přestříhal a v radikálně novém hávu nabízí, jeho vlastními slovy, „němý film se zvukem a hudbou“ Mr. Kneff (2021).

Proces podle Orsona Wellese je už šest desítek let zřejmě nejdiskutovanější kafkovskou adaptací, přece jen jde o střet dvou umělců-nekompromisních ikon ve svých disciplínách. Politicky alarmujícím tornádem aktualizace prohnal Kafkovu povídku Umělec v hladovění v roce 2016 ve stejnojmenné satiře enfant terrible japonského filmu Masao Adači. Vzrušujícímu experimentování s ikonickou Proměnou se v západoněmecké emigraci oddal jedinečný Jan Němec v roce 1975.

O sedm let dříve se tato výrazná figura československé nové vlny vydává soutěžit do Cannes se snímkem O slavnosti a hostech, jeho soupeřem v předčasně zrušeném ročníku měl být i Němec Rudolf Noelte s nepřehlédnutelnou adaptací románu Zámek, v němž se vedle Maximiliana Schella coby zeměměřiče K. objevila i Iva Janžurová. Jedinečná výtvarná koncepce zdobí debut Vladimíra Michálka Amerika (1994), postmodernou prodchnutou adaptaci Kafkova románu Nezvěstný.

Z nekonečného seznamu titulů, jejichž tvůrci s chvályhodnou pokorou přiznávají kardinální vliv Kafkova díla, si o místo v sestavě řekl nespravedlivě opomíjený snímek Martina Scorseseho z roku 1985 Po zavírací době nebo italské titánské duo Audience Marka Ferreriho či Interview Federika Felliniho. Pestrou skupinu kafkovských tvůrců doplňují vedle jiných i Senegalec Ousmane Sembene (Peněžní poukázka), Roman Polanski (Nájemník) nebo Šin’ja Cukamoto (Tetsuo). Neopominutelnou „kafkárnou“ je nejen v rámci tuzemského filmového kontextu Pavel Juráček se slavnou Postavou k podpírání.

„Letos znovu tradičně pracujeme s číslicí ročníku festivalu. Inspirací pro symbol 58. ročníku byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů,“ říká Aleš Najbrt. „Tentokrát ale maximální zjednodušení bereme jako výchozí bod pro proměny symbolu v ikonické objekty z filmového světa a karlovarského festivalu. Brutalistní beton, křesla od Machoninových, krabice na filmové pásy nebo starou kameru,“ charakterizují letošní koncept autoři ze Studia Najbrt.

Autoři vizuálu: Design: Jonatan Kuna, Art director: Aleš Najbrt, Animace: Zdeněk Trinkewitz

Pokračujeme v dlouholeté tradici premiérového uvádění digitálně restaurovaných snímků ve spolupráci s Národním filmovým archivem a za finanční podpory manželů Milady a Eduarda Kučerových. Letos se můžete těšit na slavnostní projekci působivého poválečného dramatu Stíny horkého léta režiséra Františka Vláčila a scenáristy Jiřího Křižana. Ten mimochodem rok po své premiéře v roce 1977 získal na 21. ročníku KVIFF cenu za nejlepší film.

Karlovarský festival ve spolupráci s magazínem Variety vzdá poctu Francine Maislerové, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek na světě, která pracovala na více než sedmdesáti celovečerních filmech a je držitelkou patnácti cen Artios Awards udělovaných Casting Society of America. Spolupracovala například s Denisem Villeneuvem (Duna: Část druhá, Duna, Příchozí, Sicario: Nájemný vrah), Terrencem Malickem (Strom života, Rytíř pohárů) nebo Alejandrem Gonzálezem Iñárritu (REVENANT Zmrtvýchvstání, Birdman).  V rámci pocty se na MFF Karlovy Vary pro veřejnost uskuteční speciální projekce jednoho z filmů, na kterých Maislerová spolupracovala, a master class, při které se Maislerová ohlédne za svou dosavadní kariérou.

MAG#art2friends