Obamová, Formánek, Ernauxová, McCartney, Dawkins…

Držitelka Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxová, bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová, jeden z nejvlivnějších vědců současnosti Richard Dawkins, legendární „Brouk“ Paul McCartney…

Mezi autory novinek z exkluzivní kolekce 24. Velkého knižního čtvrtku září opravdu velká jména! Podzimní kolekce knih 19. října přinese do tuzemských knihkupectví patnáct reprezentantů světové i domácí literatury – výběr toho nejlepšího z podzimní nabídky různých nakladatelství, napříč žánry i generacemi čtenářů.

Součástí atraktivní nabídky podzimní akce Velký knižní čtvrtek je nejnovější počin oblíbeného českého bestselleristy Josefa Formánka. Jeho devátou knihu Nevím / Pár dnů, myšlenek a kouzelná skleněná kulička lze číst jako otevřený deník o pár dnech, které něco podstatného v životě autora změnily, nebo také pouze jako noční rozhovor z očí do očí s někým nám povědomým.

Pavel Tomeš, spisovatel, stand-up komik, držitel Kosmas ceny čtenářů v rámci Magnesie Litery 2022 přichází s mozaikou třinácti povídek, v nichž se postavy dostávají do neobvyklých situací, které ne vždy dopadnou úplně dobře – 13! (čti „třináct faktoriál“). Ovšem ať už převládne smích, nebo smutek, žádná tma není tak temná, aby ji neprozářil černý humor. Veselo je také v knize Bohemia a Albion. Její autor Milan Jakobec  v zábavných příbězích přibližuje práci českého diplomata v Londýně a některé osobnosti, které zásadně přispěly k rozvoji vzájemných vztahů.

Spisovatelka a filmová režisérka Andrea Sedláčková prošla desítky archivů, policejních záznamů a nepublikovaných deníků, aby objevila skutečnou Toyen. V biografii Toyen / První dáma surrealismu strhujícím způsobem líčí milostný život svobodomyslné malířky, odkrývá dosud neznámá fakta a zachycuje historii mnoha obrazů. Text doprovází přes 200 reprodukcí a dokumentárních fotografií.

Dokonce 275 dosud nepublikovaných černobílých a barevných fotografií obsahuje unikátní velkoformátová kniha 1964: Oči bouře. Fotografie a osobní vzpomínky Paula McCartneyho zachycují převratné období od konce roku 1963 do začátku roku následujícího, kdy se The Beatles stali mezinárodní senzací a změnili běh hudebních dějin.

Annie Ernauxová, držitelka Nobelovy ceny za literaturu, se v autobiografickém románu Paměť dívky znovu ocitá v létě roku 1958, kdy v osmnácti letech na letním táboře přišla o panenství. O padesát let později se vrací k úvahám o mladé ženě, kterou kdysi byla… V inspirativním titulu Světlo v nás bývalá první dáma Michelle Obamová navazuje na svůj memoárový bestseller Můj příběh a sdílí praktickou moudrost i účinné strategie pro udržování vnitřní naděje a rovnováhy v dnešním nejistém světě. Asi každý se někdy zasnil, jaké by to bylo roztáhnout křídla a vznést se do vzduchu jako pták. Ale jak vlastně ptáci létají? A co netopýři nebo motýli? Renomovaný evoluční biolog Richard Dawkins v knize S hlavou v oblacích / Vítězství nad gravitací provází čtenáře světem létajících tvorů a popisuje odvěké snahy člověka se jim vyrovnat.

Florian Illies v knize Láska v časech nenávisti / Kronika citů 1929—1939 navazuje na své mezinárodně úspěšné knižní fresky roku 1913, onoho „léta jednoho století“, tentokrát se ovšem věnuje celé jedné dekádě, třicátým letům. Svět se nezadržitelné řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, lidé však stále hledají především lásku a blízkost druhého. V románu se opět objeví známé postavy 2O. století, Marlene Dietrichová, Nabokov, Sartre, Dalí, a další. Zkrátka, láska si nikdy nebere pauzu — ani když svět zešílí. S podstatně méně povzbudivou zprávou přichází román Nic o tom, v čem mladí lidé vidí smysl svého života a jak snadno se mohou pod tlakem vrstevníků proměnit v násilnická monstra. Pomůže jim vlastní svědomí najít cestu zpět? Text dánské spisovatelky Janne Teller je rovněž o osamělosti a odlišnosti, dalším závažným tématem je zde ovlivňování a manipulace.

Knihovničku milovníků historických románů Velký knižní čtvrtek obohatí hned o několik novinek: do temného a záhadného světa středověku, jako vystřiženého ze Jména růže, čtenáře zavede Poslední kacíř. Strhující drama, jehož autorem je Martin Chadima, odkrývá zákulisí staré Prahy, kde se proplétají osudy hrdinů s temnými silami a střetávají se prastará tajemství s budoucím osudem. Příběh o přátelství vzorné Francesky a vzdorné Maddaleny řečené Dareba se odehrává za fašismu, v letech 1935 a 1936, na pozadí italského vpádu do Etiopie a hospodářské blokády, kterou Společnost národů na Itálii v důsledku toho uvalila. Román Dareba je prvním počinem mladé spisovatelky Beatrice Salvioni, který se ještě před vydáním prodal do 32 zemí.

A jaká lákadla připravil Velký knižní čtvrtek pro zvídavé děti a náctileté čtenáře?

Dětskou knížku Václava Vokolka s názvem Aby se holky nebály tvoří řada svěžích pohádkových příběhů, v nichž se hlavní postava Žofie něčeho bojí, ale nakonec se její strach vždy ukáže jako neopodstatněný. Je možné se skamarádit s ledním medvědem? Malé April, hrdince knížky Poslední medvěd, se to podařilo. Dojemný příběh ukazuje, že každý bez ohledu na věk a sílu může vykonat velké činy a přispět k záchraně života na naší planetě. Kniha Hannah Goldové byla přeložena do 24 jazyků a získala několik prestižních ocenění. TEĎ. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí je o čase. O tom, jak se proměňuje jeho vnímání. Co trvá dlouho a co krátce. Co chceme stihnout a co většinu života děláme. Knížku o uvědomování si, které se vždycky děje TEĎ, a o tom, jak neplýtvat vesmírem, napsal David Böhm.

Informace o Velkém knižním čtvrtku a jednotlivých titulech z exkluzivní kolekce najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

MAG#art2friends