Odpoví Banksy zvířatům?

Video, parodující Banksyho kultovní dílo “No Ball Games” (Zákaz míčových her) prostřednictvím psích a kočičích hrdinů, vytvořila a zveřejnila americká společnost XOOX. Na “umělce bez tváře” Banksyho, který po celém světě vytváří díla s politickým a sociálním nábojem, se XOOX obrací s prosbou o umění pro zvířata. Součástí nahrávky je tak vzkaz “Banksy, ozvi se nám na +1 866 PET XOOX (866 738 9669) nebo info@xoox.pet.”

Kristen Kim za společnost XOOX vysvětluje: “Toto video jsme vytvořili, abychom vedle rostoucího zájmu o zvířata zvýšili povědomí o potřebě legislativy týkající se jejich ochrany – a to pomocí Banksyho uměleckého díla, které ilustruje, jak společnost kontroluje děti. Nese v sobě naději na Banksyho zapojení do právních reforem ohledně domácích zvířat.”

No Ball Games se poprvé objevily na plátně v roce 2006 v Barely Legal, Banksyho výstavě v Los Angeles. V této první verzi si děti hrají s televizí, která zobrazuje obrázek míče… O tři roky později Banksy reprodukoval dílo jako nástěnnou malbu nasprejovanou v Tottenhamu v severním Londýně. No Ball Games ukazuje dvě děti, které si hrají venku s cedulí s nápisem „NO BALL GAMES“, jako by to byl samotný míč.

Obraz v Banksyho ikonickém stylu je zjevně bohatý na ironii. Umělec se vyjadřuje k tomu, že i základní dětské aktivity jsou nyní kontrolovány a regulovány, a tím možná dokonce povzbuzuje děti (a dospělé) k porušování pravidel. Ironie No Ball Games kritizuje pravidla, o kterých Banksy věří, že omezují společnost na denní bázi. V roce 2013 byla nástěnná malba v Tottenhamu odstraněna ze zdi, rozdělena na tři části a prodána ve prospěch znevýhodněných dětí.

MAG#art2friends