Oslava italského filmu

Na programu je devět filmů, mezi nimiž jsou zajímavé debuty, které byly uvedeny v září na festivalu v Benátkách nebo jsou právě uváděny do kin a v současné době slaví velký úspěch v italských sálech: Je tu ještě zítřek, r. Paola Cortellesi, Nekonečná neděle, r. Alain Parroni, Mimì – vládce temnot, r. Brando De Sica, Nikde, r. Simone Massi.

Dále jsou na programu filmy Enea, druhý počin Pietra Castellitta za kamerou, Říkala jsem ti to Ginevry Elkann a První den mého života, nejnovější počin Paola Genoveseho. Komediální drama s Tonim Servillem v hlavní roli sleduje osudovost v přímém přenosu a ptá se po lásce a naději. V tomto příběhu spojuje čtyři lidi z různých společenských vrstev jediná věc. Ztráta naděje na štěstí. Ve chvíli, kdy se ocitají na dně, se setkají s tajemným mužem, který jim nabídne dohodu: jeden týden na to, aby zjistili, jaký by byl svět bez nich, a získali tak druhou šanci. Snímek vstoupí do kinodistribuce 4. ledna 2024.

Velkolepé drama o rouhavém malířském géniovi a jeho souboji s vatikánskými mocnáři, film Caravaggiův stín, vykresluje šerosvit fascinující osobnosti v kulisách Itálie na přelomu 16. a 17. století. Vzpurný a nepokojný, zbožný a pobuřující, nezávislý a společenské hranice překračující Caravaggio, jak ho režisér Michele Placido zobrazuje, je prokletý umělec s nesmírným talentem, který musí čelit znepokojivým důsledkům svého bezohledného života. Mezi protagonisty se objeví Riccardo Scamarcio, Isabelle Huppert nebo Louis Garrel a do kinodistribuce snímek vejde 14. prosince 2023.

Ve všech případech se představené filmy mohou pochlubit výjimečným obsazením, které potvrzuje obrovskou hodnotu herců, kteří jsou někdy již dobře známí i českému publiku: od Toniho Servilla přes Valeria Mastandreu až po Albu Rohrwacher a Valerii Bruni Tedeschi, stejně jako Paolu Cortellesi a další.

MAG#art2friends