Oslava života s Šimonem Bilinou a jeho hosty

Když mi Šimon přišel do života, od první chvíle ho vnímám jako znovunalezeného bráchu. Talentovaný, skromný, upřímný, odvážný a laskavý člověk. To je v dnešní době veliká vzácnost. Stejně tak vnímám i naše spojení v tanci s múzami. V tom bezpodmínečném a napojeném poli se to ´jen´ děje. A to je pro mě veliký dar. Šimon má mnoho co říct a ve spojení s hudbou jeho mise nabírá další rozměr. Těším se na všechno, čím prozáří tento svět. Ještě o něm uslyšíme,“ říká zpěvačka, influencerka a autorka Tamara Klusová.

Také muzikant a herec Robin Schenk přijal pozvání na Oslavu života bez váhání: „Na Šimonův křest se těším ultra moc! Spolupráce se Šimonem je jedinečný zážitek. Naše energie se střetávají a vzájemně umocňují ve stratosférickou symfonii, ze které prýští pradávná energie Zdroje. Jako jačí kůže napnutá na rámovém bubnu mongolského šamana měkce dunící dávno zapomenutým rituálem i my se Šimonem hledáme podstatu harmonie Všehomíra skrze hudbu.“

V Divadle X10 nebudou 11. dubna chybět ani spolutvůrci Šimonovy písně To svý, pianista Jan Uvira a producent a muzikant Lukáš Chromek. „Tvořit s Šimonem je jako procházka sytě barvitým tajemným lesem s mnoha rozvětvujícími se stezkami, po nichž možná nikdo nešel. Tvořit s Lukášem připomíná jízdu kabrioletem plnou adrenalinu po té nejhladší kalifornské dálnici. Tvořit s oběma najednou je pak čiré šílenství. Šílenství, jehož se nemůžu nabažit,“ konstatuje Jan Uvira a Lukáš Chromek dodává: „Na písničce “To svý” jsme si chtěli vyzkoušet pro nás nové přístupy a spolupráce. Honza Uvira je geniální klavírista světové třídy a Šimon disponuje úžasným signifikantním hlasem, který by měl být slyšen. Tenhle náš lidský koktejl dává rovnici na jejímž konci je něco nového bez žánrových škatulek.“

Život se bude slavit hudbou, mimo jiné zazní duety Šimona Biliny s blízkými muzikanty a muzikantkami, například s Tamarou Klusovou, oceňovaná píseň Davida Stypky Nebreč naživo v originální sestavě, písně již existující i právě vznikající. Dojde i ke křtu klipu k Šimonově písni To svý, která vznikla ve spolupráci s Lukášem Chromkem a Janem Uvirou. Kmotry klipu se stanou Jan Svěrák, Jitka Čvančarová, Viliam Politkovič, Lucie Havlín Morais či Marta Gerlíková. K ochutnání budou funkční pokrmy. Prostor dostane imerzivní divadlo, umocňující nevšední atmosféru celé akce. V plánu jsou také projekce a mnohá překvapení.

Šimon Bilina k Oslavě života: „Bude mi hlubokou radostí, když se přijdete zúčastnit. Nepřehánim. Samotná píseň To Svý a její klip si dala 4,5 roku na to, než vznikla. Takže si umíte představit, jak dlouhou dobu trvalo, než sem sebral odvahu něco takový jako je tenhle event dávat dohromady. Je to pro mě upřímně skok do neznáma, do nejistoty… nikdy předtím jsem nic podobnýho nedělal.

Podstatou utrpení, alespoň tak, jak ji učí moje buddhistická tradice, je souzení a srovnávání. A mně došlo, kdy jindy, než teď je ten správnej čas na to si dělat věci po Svým. Tvořit… bez toho, aniž bych dával přílišně na to, co si o tom budou či myslí ostatní. To je jejich věc. A vždy bude. A věřím, že tohle uvědomění čeká na každýho z Nás. A stále tu bude a bude nás testovat, jestli jsme v tom opravdu pevní a pravdivý sami před sebou. Samozřejmě u toho našinec nesmí zabloudit do sebe-idealizace a bahna vlastní sebestřednosti.

A to je přesně to, čím se chci na své hudební cestě zabývat. Na životní cestě v hudbě, oproštěné od vší povrchní vypočítavosti, toxické efektnosti – ´hlavně, že se to vole prodává a že skáčou čísla… neřeš…´, pseudo-ezoteričnosti a tomu kýčovitému utopickému romantismu, který na Sebe s takovou jakousi vychytralou plíživostí tak rád bere podobu spasitele všech problémů člověka. Akorát, že vůbec.

Tento den a všechny dny po něm budou věnovány právě těm, kdo před bolestí neuhýbají, ale činí z ní zdroj své nové síly. Těm, kdo v sobě nakonec najdou sílu se s bolestí potkat a pochopit, proč jim do života přišla nebo snad opakovaně chodí.  Věřím, že právě v pochopení toho, že už ji nemusíme hodnotit, soudit, klást jí odpor, bojovat s ní (velmi oblíbené slovo v našem slovníčku) – dávat jí tedy energii, dávat jí tedy charakter – ale vydržet s ní, dokud nepochopíme proč. Proč se tu vzala, co Nám chce sdělit. Není tu rozhodně jen tak. A nejde před ní utéct. Příčinu toho, co se Nám děje, najdeme vždy jen uvnitř.

Tento den a všechny dny po něm budou věnovány i humoru a lehkosti, páč oni jsou tím nejlepším spojencem v tomhle tanci života.

A tohle výše je přesně to, co umí hudba se mnou. Zvnitřňuje mě. Prohlubuje a rozšiřuje moje vědomí, dobarvuje moje vidění světa. Vrací Nás domů, k našemu vnitřnímu pramenu, k naší síle. K tomu, proč jsme tady na tom světě. Na tomto světě, kde tolik lidí žije beze smyslu. V depresích, úzkostech, v neustálém pření, měření si velikostí svého EGA i pinďourů, sebe-ubližování a sebe-soudech, tedy ubližování jiným, tedy souzením ostatních. Ve společnosti, kde snad býti neurotikem a psychopatem je ´tak nějak cool´. Kde jsme si zapomněli klást otázky, odkud jsme a kam jdeme. Nacházet to, co Nás spojuje. Vnímat život v jeho rozmanitosti, celostnosti, nekonečnosti – páč ´smrtí´ to nekončí. Vnímat hudbu v celém jejím spektru.

Akci podpořili: Vibe bistro, Wild and Coco, Sarava, Spoluživot, yummigos a 2media.cz

Online prodej vstupenek na Oslavu života: https://goout.net/cs/oslava-zivota-simon-bilina%2Blukas-chromek%2Bjan-uvira%2Bhoste/szmptyw/

MAG#art2friends