Oslavy 17. listopadu vyvrcholí Koncertem pro budoucnost

Koncert pro budoucnost je občanské setkání a tradiční vrchol oslav sametové revoluce, které každá rok otevírá diskuzi o klíčových otázkách současnosti i společné budoucnosti. Letos poosmé se na pódiu na Václavském náměstí v Praze  17. listopadu od 16:30 do 22 hodin vystřídají desítky umělců i zástupců občanské společnosti, aby uctili a oslavili demokratické hodnoty. V rámci hudebního programu vystoupí Bára Poláková, Aneta Langerová, Vladimir 518 feat. Sifon, Igor Orozovič, kapely Pilot, Buty či Dunaj.

Ústředním tématem letošního ročníku, které ve svých příspěvcích okomentují téměř dvě desítky osobností, je vzájemný vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Mezi potvrzenými řečníky jsou například herec Jan Cina, kněz Tomáš Halík, zápasník Jiří Procházka, architektka Eva Jiřičná, odbornice na oblast Blízkého východu Irena Kalhousová a spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal. Moderátory Koncertu pro budoucnost jsou novinář Jindřich Šídlo, který provázel i předchozími ročníky, a herečka Tereza Dočkalová.

Koncert je stejně jako každý rok otevřený naprosto všem a zdarma, místo vstupného budou mít návštěvníci možnost přispět dobrovolným příspěvkem přes platformu Darujme.cz a podpořit tak přípravu této oslavy 17. listopadu. Celý program bude i letos živě streamován na sociálních sítích Koncertu pro budoucnost, České televize a dalších médií.

I letošní hudební program je žánrově pestrý a bohatý a nabízí to nejlepší z české hudební scény. Mezi potvrzenými interprety jsou zpěvačka a herečka Bára Poláková, talentovaný písničkář Rodan, kapela Pilot, Igor Orozovič, který vystoupí v duetu s Anetou Langerovou, jíž čeká i samostatné vystoupení, populární kapela Buty, nebo třeba rapper Vladimir 518 feat. Sifon za doprovodu laseru či rapper Lipo. Vystoupí také mladý český popový zpěvák s přesahem do R&B Sofian Medjmedj, akustické duo Vladimír Javorský & Mirek Kemel, legendární kapela brněnské alternativní scény Dunaj či hudební duo Hello Marcel, které si získává srdce fanoušků svou taneční elektronikou.

Modlitbu pro Martu zazpívá Adam Pavlovčin alias ADONXS, vítěz slovenské Superstar 2021. Českou hymnu uslyšíme v podání zpěvačky, hudební producentky, performerky a DJky s vietnamskými kořeny Vi Tranové, která je frontmankou kapely Viah.

Mezi řečníky se letos objeví například architektka Eva Jiřičná, herec Jan Cina, novinářka Alica Sigmund Heráková věnující se romské publicistice, katolický kněz, filosof a sociolog náboženství Tomáš Halík, náčelník generálního štábu Karel Řehka, vědkyně a zakladatelka Internetového institutu Tereza Bartoníčková, odbornice na oblast Blízkého Východu Irena Kalhousová,polární bioložka Marie Šabacká, bojovník ve smíšených bojových uměních Jiří Procházka a český politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra v roce 1989 Ivan Gabal.

Každý den čelíme novým a nečekaným výzvám. Vzájemný vztah mezi přírodou, lidmi a stroji nabývá čím dál zásadnějšího charakteru a významu. Ve světě rychlých technologických pokroků nesmíme ztratit ze zřetele naše spojení s přírodou. Zároveň si ale musíme uvědomovat dopad našich činů na životní prostředí a odpovědnost za jeho ochranu a zachování pro budoucí generace. A nesmíme zapomenout ani na sebe. Výzvy, kterým čelíme, vyžadují i mnohé a zásadní změny v našem přístupu k životu. Musíme začít využívat veškerou lidskou představivost při přetváření ekonomických systémů, technologického vývoje i sociálních struktur. A to tak, aby prioritou byl nejen blahobyt, ale také udržitelnost a inkluzivita. Skrze inovaci a spolupráci můžeme najít cestu k budoucnosti, kde se pokrok a harmonie prolínají. Je to na nás. Budoucnost jsme my.

Na Václavském náměstí budou mít svá stanoviště také některé neziskové organizace v rámci zóny Takoví jsme, jako např. Jsme fér, Post Bellum či Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a další.

Koncert pro budoucnost 17. 11. 2023 na Václavském náměstí:

Začátek: 16:30

Konec: 21:55

HUDBA:

Buty, Aneta Langerová, Barbora Poláková, Igor Orozovič & CO., Vladimir 518 & Sifon (WWW), Sofian Medjmedj, Lipo, Bára Hrzánová & Bachtale Apsa, Dunaj, Mirek Kemel & kapela, host: Vladimír Javorský, Adonxs, Vi Tranová, Rodan, Pilot, Hello Marcel

ŘEČNÍCI:

Ivan Gabal, autoři podcastu Vlevo Dole – Dolejší, Stuchlíková, Jan Cina, Eva Jiřičná, Alica Sigmund Heráková, David Anthony Procházka, Jiří Procházka, Tomáš Halík, Ondráš Přibyla, Karel Řehka, Tereza Bartoníčková, Marie Šabacká, Jsme fér – Martin Hein, ředitel divadla Ungelt, Irena Kalhousová

Platforma Festival svobody

Koncert pro budoucnost se koná již od roku 2016 a je součástí platformy Festival svobody, otevřeného uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádajících akce k výročí 17. listopadu. K té se každý rok připojují také regionální organizátoři, ať už jako občanské iniciativy nebo jednotlivci. Každý zvlášť, ale symbolicky všichni společně, připravují kulturní a vzdělávací programy ve svých obcích, pro své sousedy, přátele nebo rodiny, aby oslavili výročí sametové revoluce napříč Českou republikou.

Bližší informace o Koncertu pro budoucnost naleznete přímo na webu akce nebo Facebooku či Instagramu.

MAG#art2friends