Ostrava Kamera Oko ohlašuje program a hosty 15. ročníku

Jubilejní 15. ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO), který se jako jediný v Česku zaměřuje na prezentaci kameramanské tvorby, proběhne od 15. do 19. listopadu 2023 v Ostravě.

Festival zahájí ve středu 15. listopadu soutěžní projekce rumunsko-českého filmu Zlý časy. V hlavní soutěži se dále představí pět nových snímků z festivalů v Cannes, Benátkách a v Locarnu. OKO chystá také krátkometrážní soutěž, celovečerní kameramanské debuty nebo audiovizuální noc s podtitulem Lights of Sound. Industry programu dominuje masterclass kameramana Jacka Petryckiho, který spolupracoval s Kristofem Kieślowskim a Agnieszkou Holland.

Nesmírně si vážíme toho, že nám účast přislíbil také světoznámý kameraman Jacek Petrycki, držitel dvou cen BAFTA a tří nominací na Oscara. Veřejnost se s ním bude moci setkat při masterclass, tedy lekci filmu, během níž Petrycki představí své pracovní postupy a tvorbu,říká ředitelka OKO Gabriela Knýblová.

Panelovou debatu Kamera v animaci, která se zaměří především na techniku stop-motion animace, bude moderovat Matouš Svěrák z AMU. Jeho hosty budou kameramani Jaroslav Fišer a Ondřej Nedvěd a kameramanka a prezidentka Asociace slovenských kameramanů Lucia Zavarčíková. Do Ostravy přijede i kameramanka Denisa Buranová, která zde uvede nový animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo, a také kameramanky Yvon Teysslerová, Klára Belicová a Veronika Donutková z platformy Women Cinematographers Prague. Grafický designér Bohdan Heblík vystoupí se svou novou knihou Reflexe českého filmového plakátu, přednášku doprovodí výstavou.

Zahajovací projekce OKO se zúčastní filmová delegace v čele s producentkou Martinou Netíkovou a své kameramanské debuty představí například Martin Štěpánek (O malých věcech) nebo Filip Marek (Bod obnovy).

Speciálního uvedení projekce Anexe se zúčastní jeho režisérka Haruna Honcoop, scénografka Petra Lemonnier a zvukař Bart Bielinski.

Soutěžní sekce

V Oficiálním výběru, hlavní soutěži festivalu, je letos výrazně zastoupena kinematografie Latinské Ameriky – OKO uvede filmy z Argentiny, Brazílie, Peru nebo Mexika. Zahajovací film však bude ryze evropský, natočený dokonce v české koprodukci. Komorní drama Zlý časy (2023, k. B. Filip) je producentským debutem rumunského režiséra Cornelia Porumboia. Z MFF v Cannes přiveze OKO do Česka film Eureka (2023, k. M. Herce) a filmovou koláž Portréty přízraků (2023, k. P. Sotero). Lidská vlna 3 (2023, k. V. Pereda) je dílem režiséra s kameramanskými zkušenostmi Eduarda Williamse, který byl členem mezinárodní poroty na OKO v roce 2016. Na MFF v Locarnu byl snímek uveden v hlavní soutěži a získal cenu nezávislých filmových kritiků. V Locarnu měla premiéru také Slečna Kenopsia (2023, k. V. Biron), intimní film o samotě a izolaci. A z Benátek do Ostravy míří nový snímek Yannick (2023, k. Q. Dupieux) francouzského filmaře Quentina Dupieuxe, který je známý též jako hudebník Mr. Oizo.

V Krátkometrážní soutěži se představí Filip Hájek s tanečním filmem Impulsum, snímek Skrz Vojtěcha Lukeše, Marcela Mencelová a její Muž, který neměl přijít a filmy Kurt Miloslava Pecháčka a Trip Jana Vališe. „Tvůrce z řad studentů filmových škol do soutěže každoročně nominují laureáti předchozích ročníků, stejně tomu bylo i letos,“ dodává programová koordinátorka OKO Zuzana Černá.

Industry program nabídne kromě masterclasses, Q&A a debat s hosty také sekci Kameramanské debuty. Ta představí celovečerní prvotiny kameramanek a kameramanů, jejichž tvorbu OKO dlouhodobě sleduje – Filipa Marka (Bod obnovy, 2023), Tomáše Uhlíka (Brutální vedro, 2023), Anny Smoroňové (Němá tajemství, 2023), Adama Macha (Oběť, 2022), Martina Štěpánka (O malých věcech, 2023) a Davida Hoffmana (Grand Prix, 2022).

MAG#art2friends