Poběžte za všechny, kteří to nevzdali!

První závod odstartuje u příležitosti Slavností svobody v Plzni již 4. května. Další následují 11. května v pražské oboře Hvězda, 19. května v Olomouci a Ostravě a o necelý týden později 23. května také v Brně. I přesto, že se jedná o charitativní závod, bude na většině místech připravena profesionální časomíra a startovní čísla s čipy. Závodu se mohou účastnit jednotlivci, celé rodiny, ale také firmy či školy. V rámci podpory akce se rozhodly zapojit i známé tváře. V Praze bude možné setkat se například s Vavřincem Hradilkem nebo Marthou Issovou. Ta se rozhodla svůj běh symbolicky věnovat Milušce Havlůjové, která byla v roce 1953 zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství, a to přesto, že měla malého ročního syna. 

„Já poběžím za lidi, kterým minulý režim znemožnil žít mezilidské vztahy v jejich rodinách tak, jak si to představovali, protože byli postaveni před otázky, před které člověk ve svobodné zemi postaven být nemá,“ říká herec Václav Neužil, jenž se v minulých letech závodů také zúčastnil. „Já osobně poběžím za pana Jana Medka, syna Ivana. Je již delší dobu kvůli mrtvici upoután na lůžku a pohybuje se pouze pomocí elektrického vozíku. Úžasný člověk. Strašně moc si vážím lidí, kteří se jen tak něčeho nezaleknou, překonávají obtíže, a ještě povzbuzují ostatní. Běhání tohle všechno obnáší. Těším se na letošní start, potkáme se na trase,“ dodává k běhu Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa.     


Registrace na závod je velmi jednoduchá. Prostřednictvím webových stránek si lze zvolit variantu, která člověku nejvíce vyhovuje. Je například možné zvolit ukrajinské startovní číslo, v tom případě výtěžek automaticky poputuje na sbírku Pomozte Ukrajině. V rámci registrace jsou k dispozici také speciální předměty s motivy Běhu pro Paměť národa, jako například trička či kšiltovky. Jak již bylo zmíněno, výtěžek ze startovného půjde na natáčení vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům. „Jsme velmi rádi, že prostřednictvím tohoto projektu máme šanci oslovit skupinu lidí, kteří by se o aktivitách Paměti národa jinak třeba nedozvěděli. Zároveň si díky symbolickému věnování sportovního výkonu můžeme připomenout příběhy, na které by se nemělo zapomenout,“ říká Alžběta Chrobáková, mluvčí Paměti národa.

MAG#art2friends