Podívej, jak hoří nebe

V energií nabitém prostoru Jatek78 uvede 1. listopadu Holektiv svou druhou letošní premiéru. Radiant, v překladu zářící / zářivý, je inspirovaný kauzou polských skleníků na pěstování zeleniny, jejichž záře rušila obyvatele měst i desítky kilometrů daleko. Problém, který může znít zprvu banálně, je v dlouhodobějším měřítku extrémně škodlivý nejen pro lidi, ale také pro přírodu.

Světelné znečištění je aktuálně velmi diskutovaným celosvětovým problémem, který spojuje lidi napříč všemi spektry- ekology, astronomy, politiky, aktivisty i lidi, které téma jako takové nezajímá, ale negativní dopady světelného smogu pociťují dnes a denně. „Světlo je pro nás takový zástupce obecného problému, který je nám, lidem, vlastní – nadužívání a určitá chamtivost. Konkrétně tato kauza je ukázkovým příkladem lidského chtíče, pohodlí a v neposlední řadě výnosného byznysu,“ uvádí autorky představení Andrea Vykysalá a Karolína Křížková. Vzápětí dodávají: „Naším cílem ale není poučovat. Chceme otevřít téma jako takové a prostřednictvím divadelního zážitku plného tance, akrobacie i mluveného slova nabídnout divákům zážitek, u kterého možná potečou i slzy- otázkou bude, jestli smíchu nebo smutku.

Humor i poetické obrazy inspirované hmyzí říší vytvářejí dohromady tragikomický obraz o lidské společnosti. Radiant je divadelní inscenací postavenou na propojení tance s technikou párové akrobacie a autorského textu, který vytvořila talentovaná Antonie Rašilovová.

Ke spolupráci autorky přizvaly hudební uskupení Himalayan Dalai Lama, v němž působí i Terezie Kovalová, která se aktivně podílela na předchozím projektu Vrány. Kostýmy vytvořila opět Michaela Čapková, jednoduchou, ale efektní scénografii Pavla Kamanová. V projektu účinkují tanečnice Aneta Bočková a Šárka Říhová, akrobaté Sára Stoulilová a Vítězslav Ramba a herečka Antonie Rašilovová. Součástí listopadové premiéry i reprízy bude krátká přednáška a případná diskuze s diváky známého světelného experta Hynka Medřického.

https://2media.cz/umelci/blog/portfolio-item/rasilovova-antonie/

MAG#art2friends