Podzimní sezóna výtvarného umění začíná ve Veletržním paláci

Opening Národní galerie Praha zahájí několik souběžných výstav, přinese performance a setkání s výjimečnými umělci

Národní galerie Praha zahajuje podzimní sezónu 21. září, kdy se v 19 hodin odborné i široké veřejnosti otevře nová expozice Akvarel mezi Prahou a Vídní. V rámci Fotograf festivalu bude přístupná výstava #hypertension23, unikátní funkcionalistická budova bude hostit také festival Prague Art Week.

Akvarel mezi Prahou a Vídní (22/9 2023 ⁠–⁠ 7/1 2024)    

Domovská výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní (22/9 2023 ⁠–⁠ 7/1 2024) nabídne zcela nový kontext dodnes populární techniky, u nás často k její škodě vnímané jen přes biedermeier. Ve velkorysém rozsahu a zcela novém kontextu odprezentuje práce českých i rakouských mistrů. Mnohdy málo známá díla jsou dokladem živého středoevropského dialogu 19. století. Vybrané akvarely pocházejí především ze sbírek NGP, doplňují je zápůjčky například z vídeňské Albertiny. Dokládají univerzálnost techniky, ve své době klíčové, a její vliv na další média jako  architektura nebo fotografie. „Prostřednictvím fenoménu akvarelové malby výstava odhaluje, že umění 19. století bylo mnohem dynamičtějším vizuálním světem než jak si ho dnes běžný divák představuje,“ popisuje zásadní rozměr výstavy její autor, Petr Šámal.

Esteticky jsou akvarely pozitivní, poetickou přehlídkou. K vystaveným umělcům patří vídeňští Franz a Rudolf Altovi, Thomas Ender či Josef Kriehuber a přední čeští malíři jako Vincenc Morstadt, Bedřich Havránek a Antonín Mánes. Stranou nezůstanou ani ženy umělkyně – Louisa Berková nebo Amálie Mánesová.

Pravoslav Sovák: Hlasitost ticha. (22/9 – 7/1/2023) 

Dalším premiérovým počinem NGP je dočasné rozšíření sbírkové expozice Konec černobílé doby o grafický kabinet Pravoslav Sovák: Hlasitost ticha. (22/9 – 7/1/2023). Ten představuje hlubotiskové experimenty jednoho z nejvýraznějších evropských grafiků své generace, který proslul především silným citem pro koncepci a konstrukci. 

Podzimním Openingem galerie dále poskytuje zázemí dvěma etablovaným festivalům

Digitální realitu a všudypřítomné technologie zkoumá letošní ročník Fotograf festivalu (22/9 2023 ⁠–⁠ 11/2 2024). Pod příznačným názvem HYPERTENSION23 reflektuje, jak si tyto trendy žádají naši pozornost. „Žijeme v době transformace lidského těla v tekutou digitální hmotu ovlivňující všechny aspekty našeho života. Naše digitální entity brouzdají kyberprostorem a vytváří si vlastní enklávy, v nichž každé virtuální já nepřetržitě touží se dobře prezentovat. Stáváme se subjekty ztělesněných fantazií, ve kterých můžeme být někým úplně jiným – navždy, na nějakou dobu, nebo jen na jeden post,” vysvětluje Monika Čejková, autorka konceptu letošního festivalu a kurátorka výstavy ve Veletržním paláci. 

Vůbec poprvé se tuzemským divákům představí během Openingu italský umělec a choreograf Michele Rizzo. Vystoupí se svou performancí Higher xtn. Zabývá se v ní tancem v kontextu stavu plynutí a transcendence. Proběhne v Malé dvoraně Veletržního paláce ve 20:30 hodin a NGP ji připravila  společně s Prague art week a Lunchmeat Festivalem, který se bude ve Veletržním paláci konat o týden později.

Další živé vystoupení spojené s vystavením objektů nabídnou umělec*kyně Stef Van Looveren a český umělec Tomáš Vaněk.

.

MAG#art2friends