Pohybový stand-up uměleckého dua B&B Tady a teď

„Barbory. Furt jim něco uniká. Nebo se aspoň neustále bojí, že jim každou chvíli může něco uniknout. Že nestíhaj všechno, co by chtěly. Že nebudou tak vtipné, jak by chtěly. Že neuspokojí všechny tak, jak by chtěly. A tak se urpuntně snaží „vyzenovat“ na lekcích jógy, na bowlingu i na Tinderu. Prý stačí prostě být tady a teď. Ale jak, když člověk za chvíli musí být támhle?”

Divadelní duo B&B tvoří performerky Barbora Ješutová a Barbora Nechanická. Obě jsou absolventkami oboru Nonverbální divadlo na Akademii múzických umění v Praze a mají bohaté zkušenosti s pohybovým divadlem: společně hrály ve filmu Efeméry (2021) souboru Farma v jeskyni, se kterým Barbora Ješutová kontinuálně pracuje od roku 2018 a účinkuje v inscenaci Commander (2022). Jako performerka také spolupracovala například s Veronikou Knytlovou nebo Divadlem Continuo.

Barbora Nechanická tvoří nejen na poli pohybového divadla, kde spolupracovala například s choreografkou Lenkou Vagnerovou, francouzským choreografem Lionelem Menárdem, ale i na poli činohry, kde se podílela na pohybové složce několika inscenací, například v Divadle v Dlouhé, Východočeském divadle Pardubice nebo v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.

„FOMO můžeme nazvat jako druh úzkosti, kterou lidé prožívají ze strachu, že jim utíká zajímavá příležitost, kterou využívají druzí. Je to jako bychom každý den hráli „židličkovanou”, kde jsme nuceni běhat v kruhu s úzkostí, jestli na nás zbyde „prázdná židle” – stress nám způsobuje vědomí, že pokud nebudeme dostatečně hbití a pozorní, tak na nás místo nezbyde a budeme vyřazeni ze hry. K FOMO dnes jednoznačně přispívá dnešní zrychlená doba a sociální sítě, na kterých „postižení” lidé tráví denně hodiny času, sledují, jakých aktivit si užívají druzí a jak jsou ostatní lepší a výkonnější než oni sami,” popisují performerky.

Autorky uplatňují princip FOMO na různé divadelní složky inscenace. Pracují s prolínáním žánrů a čerpají z různých zdrojů, ať už jsou to texty, výtvarné objekty (obrazy) nebo charaktery. Na inscenaci s performerkami a autorkami Bárou Nechanickou a Bárou Ješutovou se režijně podílela Ludmila Ješutová, dále spolupracovala dramaturgyně Markéta Hrehorová, hudebnice Sára Vosobová a scénografka Marcela Záchenská. Tady a teď bude mít premiéru 8. června 2024 na Švestkovém dvoře a na podzim se přesune do Švandova divadla na Smíchově.  

B&B: Tady a teď

8. června 2024, Švestkový dvůr

Vstupenky.

FB událost.

Tvůrčí tým:

Koncept, režie, performují: Barbora Nechanická, Barbora Ješutová
Dramaturgie: Markéta Hrehorová
Režijní spolupráce: Ludmila Ješutová

Hudba: Sára Vosobová

Kostýmy, scénografie, fotografie: Marcela Záchenská

Light design: Jan Hugo Hejzlar
Producent: ProFitArt, z. s.
Koproducent: Švestkový dvůr

Partneři: KD Mlejn, TEP39, Cirqueon
Podpořili: Evropská unie (NextGeneration EU), Národní plán obnovy, Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Praha

MAG#art2friends