Pokračování čtvrtého ročníku FAMU v kině

Úspěchy na světových festivalech, ocenění u kritického publika, síla příběhu i jeho uměleckého provedení – momenty, jež pojí filmy, které si mohli diváci a divačky užít během promítání pásma FAMU Four, které zhlédlo během loňského podzimu více než 1500 lidí po celé České republice. Nyní se mohou spolu s pásmy FAMU dětem a FAMU Gold ohlédnout za výraznou dětskou a komediální tvorbou z minulosti. Dvojice pásem krátkých filmů navazuje na úspěšný projekt FAMU v kině a představuje tvorbu nejstarší české filmové školy v pestrém žánrovém hávu.

FAMU Dětem je určené nejmenším divákům a divačkám a představuje šest animovaných a jeden hraný krátký snímek, které zkoumají téma přátelství. Alegorický animovaný film Medvědění Daniely Hýbnerové vypráví o zvířecí lásce a něze, Děti ze Všehovíc Petra Mischingera je až večerníčkově laděným snímkem, jejž vypráví hlas Petra Čtvrtníčka. Nový druh je krátkým snímkem Kateřiny Karhánkové, jejíž rukopis mohou diváci znát z populární Mlsných medvědích příběhů. Symfonie Ondřeje Nedvěda a Vojtěcha Komárka je jediným hraným, avšak neméně magickým snímkem z výběru. Krátký příběh Odpusť režisérky Alžběty Mačákové Mišejkové vypráví o dvojici, které se dokáží poučit z vlastního uražení a zachránit malé koťátko. Film Pouštět draka se představil na filmovém festivalu v Berlíně a byl oceněn i na 36. ročníku Famufestu. Ve filmu Až vyrostu se Ester Kasalová vydala do mateřské školky, aby kouzelným způsobem zaznamenala představy dětí o světě dospělých.

V rámci FAMU Gold se představí šestice černo humorně laděných snímků, které poprvé uceleně představí žánrovou tvorbu z FAMU. Na spolupráci při generačním sportovním souboji ve filmu Nohejbal Filipa Rejče navázal Adam Rybanský se svou chatařsky laskavou komedii Přátelské setkání nad sportem. Žánrovou animovanou tvorbu ztělesňuje nekompromisní komedie o partnerských vztazích SH_T HAPPENS, která měla premiéru na festivalu v Benátkách, a dvojice krvavých příběhů Happy End Jana Sasky a Krvavé pohádky Terezy Kovandové.

Jako poslední se v pásmu představí krátkometrážní životopisný snímek o milostných strastech Ladislava Stroupežnického Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, jehož mohou čeští diváci a divačky znát jako autora olympijského dokumentu Pásky z Nagana.

MAG#art2friends