Politika nejen pro mladé

Proč by se měl zapojit každý z nás a kde začít?

Zájem o politiku je (nejen) mezi mladými lidmi v Česku nízký. A to je škoda, vždyť právě politika ovlivňuje život každého z nás dnes a denně. Kniha Politika nejen pro mladé se snaží čtivou, atraktivní formou vyvracet mylné mínění, že politika je něco vzdáleného, složitého, špinavého či dokonce nedůležitého. Čtenářům odpovídá na časté otázky: Proč je důležité se zajímat? Jak je možné se zapojit? Kde hledat informace?  Ve třinácti přehledných kapitolách najdete vysvětlení, jak funguje dnešní rychlý svět plný informací i dezinformací, a dozvíte se o mnoha aktuálních ožehavých tématech.

Publikace vznikla ve spolupráci s autorským týmem zapojeným do projektu Politika (nejen) pro mladé. Ten začal po prezidentských volbách, v nichž ve druhém kole zvítězil Miloš Zeman, jako instagramový profil s cílem informovat mladé lidi o domácí, evropské i celosvětové politice a probudit v nich zájem o veřejné dění. Dnes se snaží dosahovat tohoto cíle různými cestami. Ať už skrz online kanály, jako je diskuzní síť Discord, kde probíhají pravidelné debaty, nebo Podcast (nejen) pro mladé. Činný je i v offline světě, kde pořádá přednášky a workshopy. A dalším způsobem, jak úspěšně naplnit původní záměr, je právě tato kniha.

Autory a autorkami jednotlivých kapitol a zároveň osobami, které stály u zrodu projektu Politika (nejen) pro mladé, jsou Matyáš Baloun, Klára Březinová, Jan Dvořák, Alžběta Holcová, Ondřej Kaška, Richard Mittner, Matěj Kučera a Jakub Macík. Ovšem, jak sami připomínají v úvodu knížky, lidí, kteří se na projektu podílejí je mnohem více a pocházejí z různých koutů České republiky: Menší část z nás v roce 2022 studovala střední školu, a to jak gymnázia, tak uměleckoprůmyslové obory. Většina z nás ale byla na vysoké škole, někteří i v zahraničí. Jsou tak mezi námi studentky a studenti mezinárodních vztahů, žurnalistiky, evropských studií, diplomacie, politologie, práva, bezpečnosti, ale také českého jazyka a literatury, historie, pedagogiky nebo všeobecného lékařství. Kniha je tak výsledkem práce rozmanité skupiny mladých lidí, kteří měli štěstí, že se narodili ve svobodné zemi a ve svobodné části světa.

Kolektiv autorů: Politika nejen pro mladé, v říjnu 2023 vydává nakladatelství Rosier, 264 stran

MAG#art2friends