Prago Union nebo Jazzanova na Karláku

Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů. „Festival je opět koncipován jako setkání s předními domácími i zahraničními formacemi, které jazz prezentují v jeho nejaktuálnější podobě s přesahy do mnoha jiných žánrů včetně elektroniky, funku nebo rapu,“ říká ředitel festivalu Jan Gregar. Stejně jako v předchozích letech bude program na Karlově náměstí živě přenášet Český rozhlas Vltava a bude jej moderovat David Brada, Jan Gregar, Marta Kloučková a Sára Vondrášková.

Mladí ladí jazz Open air je přístupný zdarma, ale je možné jej podpořit nákupem dobrovolné vstupenky: https://goout.net/cs/listky/mladi-ladi-jazz-open-air-2024/olww/. Program na Karlově náměstí začíná v 15.30 hod. Další informace a program jsou k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Spolupořadatelem akce je městská část Praha 2.

Mezinárodní den jazzu, jehož ambasadorem je držitel mnoha cen Grammy Herbie Hancock, vyhlásila před 13 lety Generální konference UNESCO a do jeho oslav se zapojují stovky měst po celém světě, od USA, přes Evropu až po Nový Zéland. Open Air v režii Mladí ladí jazz na Karlově náměstí je každoročně největší akcí v České republice.

Mezi účinkujícími se i letos objeví přední zahraniční soubory přesahující jazzové hranice. Skupina Jazzanova vznikla v roce 1995 a tvoří ji šestice berlínských DJů a producentů. Má za sebou několik remixových kompilací i studiových desek, které vydává na svém labelu Sonar Kollektiv. Nejnovějším albem těchto předních představitelů nu-jazzu, chilloutu a jazz housu je nahrávka Face at My Window z roku 2023.

Domácí scénu na open air na Karlově náměstí zastoupí pražská hip-hopová legenda Prago Union soustředěná kolem „mistra slova“, rapujícího básníka Adama Svatoše známého pod nickem Kato. Skupina ověnčená několika cenami Anděl vydala své dosud poslední, osmé album Příduhned v roce 2022. Na festivalu vystoupí tak, jak ji ještě většina lidí neslyšela – v jedinečné show obohacené o trumpetu, saxofon, trombon a tubu svébytného „brass bandu“ Krotitelé Dechů.

Belgičtí Don Kapot kombinují free jazz, afrobeat a krautpunk a před nedávnem vydali svou čtvrtou desku I Love Tempo, na níž nešetří nejrůznějšími zvuky, samply ani sebeironií, jež v jejich hudbě hraje velkou roli. Německá fusion parta Searching for Home vystupuje od roku 2016 a poslední album Hidden Errors vydala v roce 2022. V loňském roce zvítězila v soutěži Jazzfruit pořádanou Mladí ladí jazz. U její kolébky stáli dva bubeníci, postupem času se však skupina rozrostla v jedenáctičlenný band studovaných muzikantů, kteří se nebojí kořenit své pojetí jazzu a fusion třeba o trapové beaty nebo africký folklor. Tradičně se mohou návštěvníci těšit na stage Českého rozhlasu Vltava a jejich rozhovory se zajímavými hosty a chill out zónu.

Speciálním partnerem Mladí ladí jazz Open Air je Budějovický Budvar a o čerstvě čepovaný Budvar budou moci během festivalového dne návštěvníci soutěžit. O pohodlné sezení návštěvníků se postará Pražská plynárenská, která bude rozdávat speciální podsedáky. Na místě nebude také chybět cisterna s pitnou vodou zdarma, kterou zajišťují Pražské vodovody a kanalizace.  V průběhu odpoledne i večera bude pro návštěvníky připravena i celá řada stánků s občerstvením nabízejících nejrůznější druhy jídel, kávu nebo prosecco.

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Sází na aktuální objevy mezinárodní scény a nezapomíná ani na domácí kapely a interprety. Vyhlašuje soutěž pro nové hudební projekty Jazzfruit a pravidelně pořádá v klubu Jazz Dock koncert mladých hudebníků. Každoročně 30. dubna slaví na Karlově náměstí mezinárodní den jazzu akcí s názvem Mladí ladí jazz Open Air a ve spolupráci se spoludržitelem Grammy Oranem Etkinem pořádá sérii interaktivních koncertů Mladí ladí dětem. Podílí se také na vzdělávání ve školách s projektem Timbalooloo do škol nebo organizuje workshopy pro rodiče s dětmi či pedagogy. Jeho pořadatelem je organizace Nerudný fest, která pravidelně pořádá Koncert pro budoucnost a festivaly Praha žije hudbou a Student fest.

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/
Instagram:
https://www.instagram.com/mladiladijazz/

MAG#art2friends