Prague Pride se blíží

Vyniká rozmanitým hudebním programem, trasa průvodu opět vede přes samotné srdce Prahy

Během festivalového týdne se uskuteční 190 akcí na 45 různých místech v hlavním městě. Na jejich organizaci se kromě pořadatelského týmu podílí dalších 66 organizací, firem i soukromých osob. Festival přivítá hosty*ky ze 17 zemí světa. Oficiální zahájení proběhne tradičně v pondělí 7. srpna večer, ale festivalovou atmosféru tentokrát začnou rozehřívat první akce již o předcházejícím víkendu.

Poprvé se do programu zapojí Cross Club s Prague Pride Warm Up Party v sobotu 5. srpna, v neděli 6. srpna se v kostele sv. Martina ve zdi uskuteční tradiční bohoslužba v předvečer Prague Pride. Během zahajovacího večera v Pride Village na Střeleckém ostrově vystoupí irská hudebnice Ailbhe Reddy, norský DJ iDJa hlásící se k hudební tradici Sámů a argentinská zpěvačka Juana Rozas.

Počet festivalových míst, kam se soustředí větší počet akcí určitého stylu, se letos rozrostl:

  • Pride Village – Místo pro komunitní program se podařilo zachránit díky úspěšné crowdfundingové sbírce, a tak se účastnictvo může opět těšit na workshopy, pikniky v trávě i skvělý hudební program.
  • Pride Club – Ve 22 hod letos program ve Village nekončí, ale přesouvá se do podzemí ostrova, kde se bude tančit do rána.
  • Pride House – Prostor na Střeleckém ostrově nabídne intelektuální potravu ve formě besed, diskuzí i workshopů.
  • Pride Life – Nabídne opět mezigenerační program, díky němuž se mohou potkat lidé s úplně odlišnou životní zkušeností.
  • Pride Gallery – Kavárna Langhans představí několik výstav umělectva z ČR i zahraničí.
  • Pride Cafe – Kavárna Dorado Coffee na Betlémském náměstí přinese rozmanitý program v angličtině.
  • Pride Cinema – Kino Edison Filmhub bude večer promítat čerstvé novinky i starší kusy nejen s queer tematikou.
  • Pride Park – V sobotu 12. 8. se Letenská pláň opět promění v pestrobarevné místo s 6 hudebními stagemi, neziskovým JarmarQem, nafukovacím růžovým kostelem i VIP zónou. 

O taneční zábavu účastnictva Prague Pride se postará deset nočních klubů, které se letos zapojily do programu s parties různých hudebních žánrů, českými i zahraničními DJs a prostředím, kde vládne přijetí a otevřenost. Novinkou je Pride Club skrytý v podzemí K Kafe na Střeleckém ostrově, kam se přesune zábava z Pride Village po 22. hodině, kdy nastává noční klid. 

Duhová sobota

Průvod Pride Parade se začne řadit v sobotu 12. srpna ve 11:30 hod v dolní části Václavského náměstí, kde bude i hudební stage. Do pohybu se dá v 12:30 hod a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou. Tato velice atraktivní trasa samotným srdcem Prahy je možná díky tomu, že v průvodu nebudou těžká auta s návěsy a spalovacími motory. Hudbu zajistí několik Sky Stagí s DJs visícími přímo z nebes. Informace k řazení jednotlivých sekcí průvodu a potvrzeným účastníkům z řad osobností veřejného života vydáme v pátek 11. srpna dopoledne. 

V Pride Parku na Letenské pláni bude po skončení průvodu probíhat zábavný program na šesti hudebních stagích. Jedna z nich bude patřit umělectvu z Ukrajiny. Máme radost, že jako headlinera Hlavní stage můžeme potvrdit rakouského rappera Mavi Phoenixe. Svůj coming out jako trans muž v roce 2020 na Instagramu okomentoval slovy: „Kvůli coming outu mě přestalo sledovat 500 lidí, ale je mi to úplně jedno.“ 

Téma 2023: Tradičnější, než si myslíte

Změny jsou nutnou součástí života, ale samozřejmě vyvolávají nejistotu a obavy. Proto se je lidská společenství snaží redukovat pomocí tradic a rituálů. Tradiční zvyklosti ovšem nejsou neměnné. Tradice se proměňují, splývají, vznikají nové. Mohou být jak spojujícím kulturním prvkem, tak nástrojem útlaku. Tím se stanou ve chvíli, kdy podlehneme představě, že jsou tu po celé generace, a tedy jsou něčím přirozeným a neměnným. 

Tradice se letos staly tématem festivalu Prague Pride. Jsou totiž tváří v tvář LGBT+ lidem opakovaně předkládány jako argument. Jenže podle studie doktora Flegra žije v České republice více LGBT+ lidí než Moraváků. A teď – co je tradiční?

Duhové vlajky zavlají

Máme radost, že se nakonec po zasedání Rady hl. m. Prahy minulé pondělí podařilo pro festival zachovat některé symbolické prvky ve veřejném prostoru. V ulicích tak budou viset duhové vlajky, Petřínská rozhledna bude v pondělí a v sobotu nasvícena duhovými barvami a na Mariánském náměstí se objeví duhový přechod. Duhová vlajka bude viset na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí i na Škodově paláci.  Praha se tak přidá k moderním světovým metropolím, které pomocí těchto symbolů komunikují svoji otevřenost vůči všem lidem bez rozdílu včetně různých menšin. Toto veřejné prohlášení je pro LGBT+ lidi velmi důležité – zejména pro ty, kdo teprve bojují s přijetím své identity v rodině nebo sami v sobě. 

Kompletní program festivalu najdete na: https://festival.praguepride.com/program2023/

MAG#art2friends