Prague Pride vyvrcholí duhovým průvodem

Pride Parade v sobotu 12. srpna projde historickým centrem města a připomene, že LGBT+ lidé v Česku stále nemají rovná práva. Zároveň bude průvod oslavou rozmanitosti a společenských proměn, díky nimž může každý člověk víc než kdykoli dřív žít v souladu se svým skutečným já. Vítáni jsou v průvodu všichni bez ohledu na vztahovou a sexuální orientaci nebo genderovou identitu.

Sraz na Václavském náměstí

Průvod se začne řadit v 11:30 v dolní části Václavského náměstí (Můstek), kde bude umístěna první hudební stage s DJ Witkem. Z podia před začátkem průvodu zazní hymna letošního festivalu „Come Closer“ v podání zpěvaček Tonyi Graves, Aiko a TEZA. Autorkou je Blanche M. 

V okolních stáncích si lidé budou moci pořídit duhovou výbavu, nechat se nalíčit, podepsat petici za manželství pro všechny nebo si vyrobit transparent do průvodu. Další příležitost ozdobit se make-upem z duhových třpytek od MAC cosmetics bude v adidas Store Prague v Černé růži Na Příkopě. 

https://youtu.be/uIyHH17lYo8

Trasa průvodu

Čelo průvodu se dá do pohybu ve 12:30 a půjde po trase Na Příkopě – Celetná – Staroměstské náměstí – Pařížská – Čechův most – schody na Letnou. Očekávaný příchod prvních účastníků průvodu na Letenskou pláň je zhruba ve 14:00. 

Trasu budou hudebně ozvučovat tzv. Sky Stage s DJs a drag queens umístěné na balkonech a vysokozdvižných plošinách. V nejtěžší části cesty, při stoupání po letenských schodech, bude účastnictvu zvedat morálku hudební stage pod Metronomem, kde následně pokračuje program až do večerních hodin. 

Řazení průvodu

V duchu letošního hesla „Tradičnější, než si myslíte“ půjde v čele průvodu šest LGBT+ lidí oblečených do folklórních krojů a rozdávajících chléb se solí z ošatek. Za nimi budou s česko-duhovými vlajkami kráčet 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

S hlavním bannerem půjde v čele průvodu poslanec Jan Berki, bývalý primátor h. m. Prahy Zdeněk Hřib a zástupci*kyně spolku Prague Pride. Účast v průvodu potvrdil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský

V další řadě budou k vidění zahraniční interpreti*ky, kteří pak vystoupí na hlavní Rainbow Stage v Pride Parku na Letné – Laskaar, Ragga Holm a Steina, Lia Şahin.

Za nimi následuje šest vlajkonošů s vlajkami reprezentujícími některé skupiny z queer spektra. Zavlaje symbol trans, bi, pansexuálních, asexuálních a nebinárních lidí i „straight allies“, tedy heterosexuálních podporovatelů*ek práv LGBT+ lidí. 

Pride Parade 2023 se opět snaží vyhovět kulisám města, bezpečnostním opatřením i nárokům doby, která auta z center měst spíš odstraňuje, než aby je tam přivážela. Proto v průvodu budou pouze dva vozy, a to hybrid největšího českého carsharingu Car4Way a elektromobil Škoda Enyag Coupé Respectline, jehož karoserie v duhových barvách a osobité designové prvky jsou oslavou významu ochrany lidských práv, úcty ke všem lidem a k životnímu prostředí.

Letošní průvod poukáže také na to, co se momentálně odehrává v Poslanecké sněmovně. Do druhého čtení tam totiž prošel návrh zákona o manželství pro všechny páry, za nímž stojí 65 % české veřejnosti a 98 % LGBT+ lidí v Česku. Společně s ním ale postoupil návrh na ústavní zákaz manželství pro gay a lesbické páry. Takto nepřátelský, asociální zákaz a jasný krok zpět byl naposledy schválen v roce 2020 v putinovském Rusku. Pokud by k tomu došlo i u nás, vedlo by to velmi pravděpodobně k nárůstu nenávisti vůči LGBT+ lidem. Důsledky takových kroků jsme viděli minulý rok při vražedném teroristickém útoku na bratislavskou Tepláreň. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika tradičně patří na Západ a mezi demokratické země uznávající a respektující rovnost všech lidí. 

Letošní průvod poukáže také na to, co se momentálně odehrává v Poslanecké sněmovně. Do druhého čtení tam totiž prošel návrh zákona o manželství pro všechny páry, za nímž stojí 65 % české veřejnosti a 98 % LGBT+ lidí v Česku.

Společně s ním ale postoupil návrh na ústavní zákaz manželství pro gay a lesbické páry. Takto nepřátelský, asociální zákaz a jasný krok zpět byl naposledy schválen v roce 2020 v putinovském Rusku. Pokud by k tomu došlo i u nás, vedlo by to velmi pravděpodobně k nárůstu nenávisti vůči LGBT+ lidem. Důsledky takových kroků jsme viděli minulý rok při vražedném teroristickém útoku na bratislavskou Tepláreň. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika tradičně patří na Západ a mezi demokratické země uznávající a respektující rovnost všech lidí. 

Bezpečnost a přístupnost

Jako každý rok pořadatelský tým úzce spolupracuje s protiextremistickým oddělením pražské policie, bezpečnost průvodu zajistí také soukromá bezpečnostní agentura. V průvodu budou opět anti-hate andělé s třímetrovými křídly, jimiž zakryjí případné snahy o narušení pokojného průvodu. Všechny, kdo se chystají do průvodu, vyzýváme, aby si nezapomněli přinést dostatek tekutin, ochranu proti slunci a obuv, v níž zvládnou ujít 2,5 kilometrů po různých typech dlažby.

Pro osoby s omezenou hybností nebo s dětskými kočárky bude pod letenským schodištěm na Nábřeží Edvarda Beneše směrem k Občanské plovárně přistaven nízkopodlažní autobus. Ten je zdarma vyveze na Špejchar, odkud se po rovinaté Letenské pláni přesunou do areálu Pride Parku. 

Na Letné bude k dispozici mobilní toaleta pro vozíčkáře, kterou najdou vedle dobrovolnické zóny.

Vloni se průvodu podle policejních odhadů zúčastnilo 60 000 lidí. „Předpověď počasí nám hraje do karet, proto i tentokrát očekáváme minimálně stejně bohatou návštěvnost. Z minulých ročníků lze vyčíst trend meziročního nárůstu návštěvnosti o 5 %. Věříme, že se nám podaří i letos,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Kamila Fröhlichová. 

Program v Pride Parku

Odpolední zábava na Letné bude soustředěna kolem šesti hudebních stagí. Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. V rámci Pride Parku budou moci lidé také navštívit JarmarQ neziskových organizací. 

Novinkou je Chrám Bezpodmínečného přijetí v podobě růžového nafukovacího kostela. Koncept chrámu navazuje na náboženskou tradici a přenáší ji do nového světa, který je inkluzivní pro queer lidi. Interiér budou zdobit obrazy losangeleského umělce Alexe Donise, který ve svých dílech posouvá hranice náboženství, politiky i sexuality. Příchozí uvnitř najdou také Všeobecnou deklaraci lidských práv přepsanou umělou inteligencí do podoby katolické modlitby a budou zde moci získat první svaté přijetí. 

Festival pokračuje

Program v Pride Parku končí úderem 22. hodiny, ale zábava jede dál. Oficiální festivalová afterparty Magion vypukne v jedinečných prostorách bývalého konventu Gabriel Loci na Smíchově.  

Posledním festivalovým dnem je neděle, kdy účastníci*ice mohou strávit poslední společné chvíle na Pride Afterpikniku na Střeleckém ostrově, mají poslední příležitost projít si výstavy v Pride Gallery, Pride Café a Kampusu Hybernská, nebo si ve Werichově vile mohou užít americko-britský koncert LGBT+ skladatelů „Klasika u Wericha“. 

MAG#art2friends