Příběhy žen na hraně zákona, a někdy i za ní

Zatímco v první sérii bylo pojícím prvkem téma ženské sexuality a tělesnosti, novinka Ženy 2 se věnuje mystifikátorkám, pábitelkám a podvodnicím, které překonávaly těsné společenské normy silou svého charismatu. V devíti dílech dostane prostor hned deset žen, které se na své cestě za úspěchem nenechaly svázat pravidly a za dosažení svých cílů neváhaly zaplatit jakoukoliv cenu. Žily na hraně zákona, a leckdy dokonce za ní. Nakonec občas přelstily i samy sebe. Nepochybně se však staly zrcadlem okolního světa.

„Ženy, které audioshow přibližuje, jsou stejně ambivalentní jako svět, v němž žily anebo stále žijí. Na první pohled byste je snadno odsoudili, ale na ten druhý jsou okolnosti daleko složitější a nuancovanější. Některé z těchto hrdinek lidé možná znají, ale myslím, že většina z příběhů bude pro posluchače nová a velmi překvapivá. Týkají se přitom nejrůznějších oblastí od literatury po náboženství. V čem se shodují, je vynalézavost a neoblomnost klíčových postav,“ upřesňuje autorka námětu Jana Patočková, která se lifestylovými tématy s důrazem na ženy a feminismus dlouhodobě zabývá. Stejně jako v případě první série spolupracovala i na nových dílech v tandemu s Matoušem Hrdinou, a to jak na scénáři, tak na dramaturgii a režii.

Ty se v rolích střídají. V každém díle je jedna z nich vypravěčkou, druhá pak propůjčuje hlas přímé řeči, kterou jednotlivé hrdinky promlouvají. Poutavě zpracované texty, přesvědčivé herecké výkony, hudební doprovod i zvukové efekty vytváří atraktivní koláž. Autoři se tak snaží nabourat jednoduchý narativ vyprávění o „podvodnicích“ a nechávají posluchače přemýšlet o kontextu, který v každém příběhu přirozeně vystupuje na povrch.

Posluchači audioshow Ženy 2 se dozví více o herečce Merle Oberon, která téměř získala Oscara, přitom svůj největší životní výkon sehrála mimo filmové kamery. Novinka připomene také krásné špionky Matu Hari a Annu Chapman. Své místo v ní má i zakladatelka biotech startupu Theranos Elizabeth Holmes. Ta dokázala vytáhnout miliardy z ostřílených investorů, kteří slepě důvěřovali příslibům o zázračné technologii, jež přepíše dějiny moderního lékařství.

Díl Podnikavá mileniálka vypráví o pábitelce digitálního věku Caroline Calloway. Neméně zajímavé jsou příběhy falešné dědičky Anny Delvey či Anny Anderson, která se prohlásila za zmizelou ruskou princeznu Anastazii. K ženám, které audioshow představuje, patří rovněž spisovatelka převtělená do vlastní fiktivní postavy J.T. LeRoy. Neotřelou sondou do duše je i díl věnovaný zakladatelce theosofie Heleně Blavatské. Nechybí Samantha Azzopardi, která měla hned několik falešných identit. Nikoliv však v touze po slávě a majetku.

Tenhle příběh se opravdu stal. Ale leccos je v něm od základu vymyšlené. Seriál Neskutečná Anna z produkce Shondaland s držitelkou ceny Emmy Julii Garner v hlavní roli uvedl Netflix.

MAG#art2friends