Přímé přenosy z Metropolitní opery

Nová sezóna kinopřenosů z Oceňovaná série přímých přenosů z Metropolitní opery vstupuje do další sezóny. Již po sedmnácté mají milovníci opery jedinečnou příležitost vychutnat si tituly z repertoáru Metropolitní opery v New Yorku a nepřesouvat se dále než do svého oblíbeného kina. Série přímých přenosů MET: Live in HD v současnosti míří do více než dvou tisícovek kin ve více než sedmdesáti zemích světa, Českou republiku nevyjímaje. Sezóna 2023/2024 odstartuje v sobotu 21. října a předprodej vstupenek na jednotlivé přenosy startuje 28. srpna.

První titulem aktuální sezóny bude napjatě vyhlížená premiéra opery Mrtvý muž přichází skladatele Jakea Heggieho. Novou produkci si vzal na starost Ivo Van Hove a zazáří v ní hvězdná mezosopranistka Joyce DiDonato. O tři týdny později, 18. listopadu budou kina patřit další premiéře. Přelomové dílo Anthonyho Davise X: Život a doba Malcolma X režíruje držitel ceny Tony Robert O`Hara a v hlavní roli se představí Will Liverman, který v sezóně 2021/22 triumfoval v titulu Oheň v kostech. Poslední premiérou sezóny bude magickým realismem inspirovaná Florencie v Amazonii skladatele Daniela Catána, první opera ve španělském jazyce na prknech Metropolitní opery po více než sto letech. Ansámbl v čele s Ailyn Pérez a Michaelem Chioldim se i na plátnech českých kin představí 9. prosince.

Prvním titulem roku 2024 se stane velkolepý revival klasické inscenace od Verdiho Nabucco. V titulní roli babylónského krále debutuje barytonista George Gagnidze. V nové produkci v Metropolitní debutující Carrie Cracknell se v sobotu 27. ledna vrátí do série MET: Live in HD Bizetova Carmen. Hvězdně obsazené inscenaci vévodí Aigul Akhmetshina jako Carmen a Piotr Beczała jako její milenec Don José.

Síla osudu Giuseppe Verdiho bude 9. března uvedena v nové produkci pod vedením režiséra Mariusze Trelińskiho. Bude to návrat po více než třiceti letech a v hlavní úloze Leonory září hvězdný soprán Lise Davidsen.

Dvojice pěvců na vrcholu svých uměleckých sil – sopranistka Nadine Sierra a tenor Benjamin Bernheim se potkávají v titulních rolích shakespearovské adaptace Romeo a Julie. Hudba Charlese Gounoda patří k tomu nejromantičtějšímu, co v dějinách opery vzniklo. 23. března diriguje Yannick Nézet-Séguin.

Hořkosladká Vlaštovka Giacoma Pucciniho bývá uváděna zřídkakdy, v letošní sezóně se ale na program Metropolitní opery dostala. A rovnou s hvězdnou Angel Blue v roli sofistikované francouzské hraběnky Magdy. Po jejím boku se představí Jonathan Tetelman coby idealistický Ruggero. Obsazení doplňují v Metropolitní opeře debutující Emily Pogorelc a Bekhzod Davronov v rolích Lisette a Pruniera. Na programu bude Vlaštovka 20. dubna.

Sezónu uzavře další z Pucciniho děl, tentokrát klasická Madama Butterfly. Opera bude uvedena 11. května v obnovené klasické produkci Anthonyho Minghelly a režii Carolyn Choa. V hlavní roli gejši Cio-Cio San, alias titulní Madama Butterfly, debutuje Asmik Grigorian. Přenosem mimo standardní program zůstává Kouzelná flétna, která na plátna kin zamíří těsně před koncem roku 30. prosince 2023 v oblíbené pohádkové produkci režisérky Julie Taymor.

MAG#art2friends