příští vlna/next wave v Brně

Tradiční setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se koná do 8. října v Brně, a to na dvou divadelních scénách, v pokladně i pasáži. Motto ročníku zní …tři tečky před námi, tři tečky po nás… a odkazuje ke třicátému výročí festivalu, minulosti i budoucnosti alternativy a samozřejmě i našemu nepokojnému bytí, jelikož nebudou chybět angažované divadelní projekty, které postihnou témata lidské svobody a konečnosti. 

V sobotu večer bude v HaDivadle pokřtěna kniha Tváře alternativy. Editorkou publikace je Lenka Dombrovská, úvodní studii napsal Jan Motal a grafickou úpravu provedl Roman Černohous. „Letošní ročník jsem koncipovala jako setkání minulosti se současností a náznaky budoucnosti. Jednak jsme vydali k výročí knihu Tváře alternativy, která přináší studii pojednávající o alternativě ve světě i u nás, 11 rozhovorů s progresivními a undergroundovými umělci a 77 portrétů osobností, které jsou spjaty s festivalem, tedy na něm pravidelně vystupují, nebo dostaly jednu z festivalových Poct,” prozradila o letošním ročníku kurátorka Lenka Dombrovská. 

„Program brněnské části festivalu pak přináší dost návratů. Herečka a zpěvačka Hana Frejková uvede jidiš monodrama Dement Lemach Jakoba Gordina, které na Nextce zahrála v roce 2015. Opět ji na akordeon doprovodí Slávek Brabec. Petr Váša se na festival vrátí asi po desíti letech se svým dlouhodobým projektem Fyzické básnictví. Představíme také letošní poctěné v kategorii Talent roku, mladé loutkáře Musaši Entertainment Company. Ti v pasáži Alfa zahrají jarmarečně-loutkové miniatury Funus a Závodník v kožichu. Diváci je mohou vyhledat v pátek kdykoli mezi 16. a 18. hodinou, vstup je volný,“ dodává Dombrovská. 

V pátek vystoupí také oceňovaná básnířka a performerka Jana Orlová. Bude uzavřena tři hodiny v pokladně HaDivadla, kde bude psát a pít a skládat tak poctu Honze Krejcarové. Diváci mohou performanci navštívit mezi 18.00-21.00 a komunikovat s performerkou skrze okno a texty. Angažované divadlo zastupují tři projekty – Tanec derviš z olomouckého Divadla na cucky, který festival zahájí v Industře, Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče souboru Pulsar, který naopak festival zakončí v neděli v HaDivadle, a Terra Apathy slovenského Divadla Pôtoň, představení je na programu v sobotu večer. 

Letošní nositelka festivalového titulu Osobnost roku Barbara Herz byla poctěna právě za autorství a režii inscenace Tanec dervišů a za osobní angažovanost, jelikož i po premiéře bojuje za propuštěni adiktologa Dušana Dvořáka, který se stal hlavní postavou jejího divadelního dokumentu. Excelentně ho ztvárňuje Veronika Lazorčáková. Tanečně-pohybová inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče se věnuje palčivým otázkám spravedlnosti, svobody, systému a hranic, a to v Čechách i v Bělorusku. 

Slovenské divadlo Divadlo Pôtoň na festivalu vystoupí poprvé. Jeho divadelní projekt Terra Apathy vychází ze skutečného příběhu obce Horné Opatovce, která se po výstavbě hliníkárny v Žiaru nad Hronom potýkala s ekologickou katastrofou a v roce 1969 byla usnesením vlády Československé socialistické republiky zlikvidována a vymazána z mapy. Opět se jedná o monodrama, ve které účinkuje Ela Lehotská

Program festivalu se uskuteční v prostorách HaDivadla, v Alfa pasáži, ale i v multižánrovém prostoru Industra.

Více informací zde: www.nextwave.cz

MAG#art2friends