Probíhá Týden svobody, který završí jubilejní Korzo Národní

Pražská Národní třída se 17. listopadu promění v korzo pulzující bohatým společenským a kulturním děním již po desáté. Návštěvníci se tradičně mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé, do kterého se zapojí řada významných osobností veřejného života, organizací a spolků.

Na Korzu Národní nebude chybět Sametový brunch, výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu, Obývák Václava Havla nebo Modlitba pro Martu, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Chystá se ale i spousta natáčení podcastů, debaty nebo koncerty. Letošní motto oslav „Časy se mění“ vyjadřuje vizi organizátorů, spolku Díky, že můžem, zaměřovat se na současná společenská témata a otázky směřování Česka do budoucna. Nejen proto oslavy Dne boje za svobodu a demokracii doplňuje program Týden svobody, Samet na školách i výstavy RÁM, Volám o pomoc a Antikódy.

Oslavy 17. listopadu na Národní třídě letos slaví jedno desetiletí. Za dobu své existence se spolek Díky, že můžem etabloval jako jedna z nejvýraznějších kulturních institucí, která skrze každoroční akci Korzo Národní připomíná důležitost Dne boje za svobodu a demokracii a jeho oslavy rozšířila i za hranice Prahy.

Spolek Díky, že můžem připravil letos k výročí Dne boje za svobodu a demokracii vedle pestrého programu již tradičních oslav Korzo Národní také tři výjimečné výstavy. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vznikla výstava Antikódy k příležitosti znovu vydání stejnojmenné Havlovy sbírky. Interaktivní instalace Voláme o pomoc v opuštěné telefonní budce na náměstí upozorňuje na nelehký život lidí v nesnázích i podpůrnou činnost organizací, v jejichž spolupráci vznikla. Třetí instalace RÁM ve Videogalerii Nové scény Národního divadla pak připomíná události poslední dekády a jejich vliv na naše současné životy. K vidění jsou až do prosince v bezprostředním okolí Nové scény Národního divadla.

Týden svobody nabízí od 11. listopadu kulturní a vzdělávací akce spojené tematikou svobody, demokracie a aktuálních společenských výzev. Celý týden zahájilo slavnostní předávání Cen Jana Opletala, které se udílí studentům a studentkám i čerstvým absolventům a absolventkám středních a vysokých škol za jejich aktivity v rámci studia, za studentskou i občanskou angažovanost, dobrovolnictví a další veřejně prospěšné aktivity. Letošními laureáty se stali za střední školy Anežka Tetřevová, z jejíž iniciativy vznikla v loňském roce největší studentská předvolební prezidentská debata „Zavolíme“, za vysokoškoláky Šárka Faicová, která vede projekty Kudykampus propojující mladé lidi s odborníky a firmami a Safezóna zaměřený na duševní zdraví a za osobnosti do 30 let Tobiáš Frýdl, který se v svém projektu Víra v barvách duhy snaží propojit dvě zdánlivě neslučitelné menšiny: svět LGBT a křesťanství. 

Program pokračuje nabídkou kultury a vzdělávání, které spojují hlavní témata spolku Díky, že můžem. Ať už jde o popularizaci moderní historie, připomínání hodnoty svobody nebo zamyšlení se nad současným stavem svobod získaných díky sametové revoluci. Do Týdne Svobody se se svým programem zapojilo například Národní divadlo, Divadlo na Zábradlí, Divadlo D21, Anti.Kvaritát Dejvického divadla, Edison filmhub, Dafilms, Kunsthalle Praha, Kampus Hybernská a řada dalších institucí, které nabídnou divadelní a filmovou produkci, živá nahrávání podcastů nebo výstavy s komentovanými prohlídkami. Týden svobody vyvrcholí na místě, kde se začaly psát moderní dějiny naší svobody, 17. listopadu na Národní třídě.

Cílem spolku je také vytváření komunity mladých lidí, kteří se aktivně zajímají o změnu okolí ve škole i mimo ni. Proto připravili organizátoři Samet na školách, který přenáší oslavy svobody na vysoké, střední, ale i základní školy.

Desátý ročník akce slibuje více než 100 programových bodů a více než 400 účinkujících. I letos zazní ve 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna a také ikonická Modlitba pro Martu v 17:11. Zazpívá ji Hana Holišová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu.

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií s šéfredaktory předních českých médií. O médiích jako pilíři demokracie, tlaku, kterému čelí v době digitálních technologií, o klesající důvěře i společenském kontextu budou mluvit ředitel zpravodajství a šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan, šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek, šéfredaktor Týdeníku Respekt Erik Tabery, šéfredaktor Seznam Zprávy Jiří Kubík a šéfredaktor zpravodajství a publicistiky CNN Prima News Tomáš Vojáček. Debatu bude moderovat Světlana Witowská.

V rámci debat, živých natáčení podcastů a rozhovorů v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla nebo v Paláci DRN se bude mluvit o povolební situaci na Slovensku, mladých lidech a jejich pohledu na Evropu, o tom, jestli Česko zaostává za státy západní Evropy nebo jak využívají odkaz 17. listopadu političtí činitelé. Na řadu přijdou ale také odlehčenější témata o porevolučních talk shows, hudebním průmyslu minulého režimu a mnoho dalšího.

Program myslí nejen na dospělé, ale i na jejich děti. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj   výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. V provozní budově B Národního divadla připraví Dismanův rozhlasový dětský soubor Českého rozhlasu speciál podcastu Děti se ptají. Na Národní zakotví tradiční výtvarná tramvaj pod hlavičkou Skautského institutu. Bude možné zažít opravdový skautský tábor se stožárem, vlajkou a dalšími aktivitami. Lidé potkají i zmatené příslušníky Veřejné bezpečnosti jen na oko kontrolující návštěvníky. A nejen na děti čekají netradiční hodiny dějepisu, workshopy o dezinformacích nebo fragmenty ze sametového komiksu Trikolora.

Sedmnáctý listopad na Národní třídě začne už v 10:00 Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám.

Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav.

MAG#art2friends