Psychomagie Alejandra Jodorowského

Na Edisonline nyní naleznete čtveřici filmů Alejandra Jodorowského, jednoho z nejexcentričtějších filmových tvůrců posledních 60 let, jehož dílo lze jen těžko zařadit do jakékoliv škatulky. Režiséra, který se namísto filmové školy v mládí vzdělával v pantomimě, loutkářství, alchymii a spiritualitě, formovalo prostředí pařížských surrealistických umělců, postupem času ale dospěl k ryze vlastní tvůrčí vizi: překonat samotný surrealismus a objevit doposud netušené možnosti filmu.

Fando a Lis, Krtek, Svatá hora, Svatá krev. Napříč čtyřmi snímky z první poloviny jeho kariéry poznáte divácké zážitky, v nichž se i sny zdají jako příliš bezpečné ulity pro imaginaci.


Fando a Lis
r. Alejandro JodorowskyFando a jeho částečně ochrnutá milenka Lis hledají bájné město Tar. Film vychází ze vzpomínek Jodorowského na hru surrealisty Fernanda Arrabala.
 
 

  Přehrát ▶ 


Krtek
r. Alejandro Jodorowsky

Psanec El Topo vyzve na souboj nepřemožitelné Čtyři pány pouště kvůli lásce jedné ženy. Poráží je a dosahuje vyšší úrovně vědomí, zradí ho však jeho žena. El Topo začíná novou existenci jako svatý muž a ujímá se osvobození komunity vyděděnců.
 

  Přehrát ▶ 


Svatá hora
r. Alejandro Jodorowsky

Ve zkaženém světě plném chamtivosti vede mocný alchymista na Svatou horu muže, který se podobá Kristu, a sedm materialisticky založených postav, protože doufají, že na hoře dosáhnou osvícení.
 

  Přehrát ▶ 


Svatá krev
r. Alejandro Jodorowsky

Bývalý cirkusák utíká z psychiatrické léčebny, aby se znovu setkal se svou bezrukou matkou – vůdkyní podivného náboženského kultu. Proti své vůli začne brutálně vraždit, kdy se stane „jejíma rukama“.

 

  Přehrát ▶ 

MAG#art2friends