Režisér legendárních klipů novým členem Síně slávy

Aktuální 4. ročníku nezávislé mezinárodní soutěže hudebních klipů No Stress Music Video Awards spěje k závěrečnému ceremoniálu s vyhlášením vítězů, který se koná 27. dubna v pražském Le Royal Theatre. Jméno nového člena Síně slávy je však již známé. Je jím americký filmový režisér John Landis, který dokonce dvakrát redefinoval žánr videoklipu. 

John Landis je tvůrcem nesmrtelných filmových komedií Blues Brothers, Záměna, Cesta do Ameriky nebo Policajt v Beverly Hills III, ale především videoklipů Thriller (1983) a Black or White (1991), které natočil pro Michaela Jacksona. Oba videoklipy znamenaly ve své době doslova revoluci v žánru videoklipu. Thriller byl de facto krátkým zombie/vlkodlačím filmem, který kromě dokonalých tanečních scén nabízel také hororovou atmosféru podpořenou skvělými maskami Ricka Bakera.

Black or White pak jedinečným způsobem aplikoval digitální triky, které v tu dobu začínaly být na vzestupu. V klipu byly využity tak, aby podpořily jeho nosnou myšlenku a nebyly jen samoúčelnou exhibicí technologických možností. John Landis navíc do obou videoklipů vnesl to, co vždycky dokonale ovládal – divácky zábavný a atraktivní příběh. Díky tomu se oba hudební snímky ve své době staly hlavním tématem diskuzí všech, kdo se o hudbu a film zajímali, a určily směr, jakým se v následujících letech klipy ubíraly.

Nikdy nezapomenu na rok 1991, kdy jsem byl na brigádě u pokojové služby v jednom mezinárodním hotelu, a během uklízení jsme si s kamarádem pustili MTV, která u nás v tu dobu nebyla běžně dostupná, a najednou tam začal běžet klip Black or White. Byli jsme jako u vytržení a kdykoliv jsme uklízeli hotelové pokoje, zapínali jsme si MTV, abychom klip mohli vidět znovu. Při jeho délce 11 minut jsme sice riskovali, že na nás někdo přijde a vynadá nám, že místo práce koukáme na televizi, ale to nám bylo úplně jedno. Tak moc jsme tím videoklipem byli fascinováni,“ vzpomíná organizátor No Stress Music Video Awards David Laňka a dodává:

Zajímavé je, že kromě těchto klipů natočil John Landis vlastně už jen jeden jediný videoklip – a to k písni Paula McCartneyho napsanou k Landisově komedii Špióni jako my. Ale o to více fascinující je, že tvůrce, který natočil pouhé tři videoklipy, dokázal dvěma z nich doslova redefinovat žánr klipu pro další roky. A právě to je důvodem, proč John Landis vstupuje do Síně slávy No Stress Music Video Awards, a jsem nesmírně potěšen, že tuto cenu přijal.

Mezinárodní soutěž No Stress Music Video Awards (NSMVA) se konala poprvé v roce 2020 s jasným cílem. Poukázat na zajímavé klipy, které, byť jsou často mistrovským dílem, své detailnější ocenění nemají, a podpořit tak jejich tvůrce. Na rozdíl od jiných hudebních cen, které jsou nejen v České republice udíleny, se nezaměřuje pouze na hodnocení hudebního snímku jako celku, ale oceňuje, stejně jako u filmu, i jednotlivé tvůrčí a umělecké profese, které jsou při tvorbě finální podoby videoklipu důležité.

MAG#art2friends