Rudolfinský debut Bert & Friends

Bert & Friends na sebe upozornili songem Plody moří, na který navázali s Lupanáriem. Mají za sebou vydání tří úspěšných EP (Supr, Klasirdo, Panna a netvor ) a tři songy (Plody moří, Haluzinace, Lupanárium ), kterými si získala fanoušky napříč celou republikou. Název dalšího alba 2050: Live at Strahov napovídá, že jde o živý koncert na Strahově v roce 2050, deska byla ale dokončena v roce 2021 a vznikala pouze ve studiu.

Psychedelická popová hudba Bert & Friends ve spojení s abstraktním textem zaplňuje kluby v České republice a na Slovensku a sloty na velkých festivalech jako jsou Colours of Ostrava, Grape nebo Mighty Sounds. Frontman kapely Albert Romanutti (*1995) je nepřehlédnutelně výraznou postavou domácí hudební scény. Skladatel, pianista, zpěvák, textař a dirigent je absolventem pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech skladba a dirigování. Několik let byl také součástí kapely slovenské zpěvačky Katarzie. Mezi filmové skladatele se zařadil hudbou pro celovečerní film Marťanské lodě Jana Foukala (2021). Loni debutoval celovečerním filmem Sami doma, který spolurežíroval a také v něm hraje. Písně kapely se objevily rovněž v seriálu České televize Stíny v mlze.

Kapela Bert & Friends umí – jako jedna z mála v Česku – skloubit chytlavé melodie s nadsázkou, hudební sofistikovaností a novátorským duchem. To celé balí do dobré nálady, a i proto je uznávaná jak širším publikem, tak odbornou veřejností. Na kontě má Cenu Anděl za nejlepší videoklip a nominaci za objev roku, Cenu Apollo za inovaci v hudbě nebo cenu Žebřík za objev roku. Milovníci nálepek budou jistě kvitovat přídomek alternativní pop, ovšem tzv. „mass appeal“ kapely je víc než zřejmý.

Bert & Friends v poslední době úspěšně koketují také s divadelní scénou. Objevují se v inscenaci Národního divadla Bakchantky, Bert od dubna též v inscenaci s texty Michala Horáčka GEN XYZ divadla La Putyka.

Členové kapely vystudovali Konzervatoř Jaroslava Ježka a jako špičkoví muzikanti se nebojí žádných výzev. Tou aktuální je právě KLASIRDO na podiu Rudolfina v kontextu festivalu Prague Sounds.

MAG#art2friends