Sága pokračuje – Duna: Část druhá

Velkofilmový epos pokračuje v adaptaci slavného bestselleru Duna Franka Herberta s vracejícími se i novými hvězdami, mezi nimiž nechybí na Oscara nominovaný Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, na Oscara nominovaní: Josh Brolin, Austin Butler, nebo Florence Pugh, Dave Bautista, držitel Oscara Christopher Walken, Stephen McKinley Henderson, Léa Seydoux se Stellanem Skarsgårdem, s na Oscara nominovanou Charlotte Ramplingovou a držitelem Oscara Javierem Bardemem.

V druhé části se Paul Atreides spojí s Chani a Fremeny a zároveň se vydá na válečnou stezku pomsty proti spiklencům, kteří zničili jeho rodinu. Čelí volbě mezi svou životní láskou a osudem známého vesmíru a snaží se zabránit strašlivé budoucnosti, kterou může předvídat jen on.

Villeneuve režíroval podle scénáře, který napsal společně s Jonem Spaihtsem podle Herbertova románu. Na filmu se podíleli Mary Parent, Cale Boyter, Villeneuve, Tanya Lapointe a Patrick McCormick. Výkonnými producenty jsou Josh Grode, Herbert W. Gains, Jon Spaihts, Thomas Tull, Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert a jako kreativní konzultant působí Kevin J. Anderson.

Villeneuve opět spolupracuje s tvůrci své “Duny”: Oscarem oceněným kameramanem Greigem Fraserem, oscarovým výtvarníkem Patrice Vermettem, oscarovým střihačem Joem Walkerem, oscarovým vedoucím vizuálních efektů Paulem Lambertem a na Oscara nominovanou kostýmní výtvarnicí Jacqueline Westovou. Na hudbě se opět podílí oscarový skladatel Hans Zimmer. Film se natáčel v Budapešti, Abú Dhabí, Jordánsku a Itálii.

Paul Atreides, syn vévody, se v první části ocitl na pusté a nehostinné planetě Arrakis, kde na každém kroku číhá ještě větší nebezpečí. Po smrti otce a odloučení od matky si Paul musí vydobýt respekt nedůvěřivého místního obyvatelstva, Fremenů, čelit svému strachu a nakonec i svým nejbrutálnějším nepřátelům, aby mohl bránit  Arrakis a pomstít se lidem, kteří zničili jeho rodinu.

Byl to splněný sen vrátit se do světa Duny: viděl jsem, jak ožívá vize Denise Villeneuva, znovu jsem se setkal s hereckými kolegy, se kterými jsem měl při prvním natáčení krásnou pracovní zkušenost, a viděl jsem, jak jejich postavy rostou a vyvíjejí se. Nyní se přidali další super talentovanými herci, jako je Austin Butler a Florence Pugh, se kterou jsem už jednou točil film.

Příběh navazuje přesně tam, kde skončil první film, možná o pár hodin později, a Paul a Jessica jsou s Fremeny, s Chani, pod vedením Stilgara – a v bezprostředním ohrožení ze strany Harkonnenů. Denis pokračuje v budování světa, prozkoumáme Impérium, Harkonneny, Sardaukary, Atreidy a Fremeny.

Paul je mladý muž, který se nechce smířit se svým údělem nebo osudem, který se před ním odvíjí, být jako outsider vyvolen, ať už osudem nebo lidmi, do vedení. Necítí se připravený přijmout vůdcovské povinnosti a zodpovědnost, která navíc ohrožuje jeho vztah s Chani. A protože se mu stalo to, co se stalo v prvním filmu, zápasí s tím, co znamená stát se mužem bez otce nebo mužského vzoru, bez svých přátel a rodiny, kteří byli vyhlazeni Harkonneny.

Pro herce, alespoň pro mě, je vztah s režisérem neuvěřitelně důležitý. A Denis je úžasný, tak úžasný vůdce, partner a přítel. Právě jsem dokončil natáčení filmu Wonka, když jsme začali, a on mi pomohl najít cestu zpět k Paulovi. A samozřejmě pomohla Denisova vášeň pro Dunu a úžasné prostředí, která on a designérské týmy vytvořili, protože jsem z toho mohl čerpat a cítit váhu, tlak, který cítil Paul.

Zendaya je silná, stejně jako Chani, v mnoha ohledech. Na prvním filmu jsme spolu pracovali jen pár dní, ale poté jsme se sblížili a stali se z nás dobří přátelé. Myslím, že přátelství, které po prvním filmu vzniklo, nám pomohlo rozvinout charaktery Paula a Chani pro tento film. Byla to úžasná herecká zkušenost.

Florence Pugh je v tomto filmu úžasná. Vnesla do této role ocelovost, dravost, která je prostě neuvěřitelná. Bylo inspirativní s ní pracovat.

Nechci nic prozrazovat o tom, co se ve filmu děje, ale řeknu, že Austin Butler je jako Feyd-Rautha výjimečný, myslím opravdu mimořádný.


MAG#art2friends