Šarvátka, která stvořila architektonické klenoty

Do kin přichází dokumentární snímek Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti

Konkurence byla v první polovině 17. století v Římě nemilosrdná. O své místo na výslunní se tehdy ucházel kdekdo. Byl to ale právě asi nejznámější umělecký svár historie, který městu vdechl nový život a navždy ho proměnil. Hlavní role v něm sehráli Francesco Borromini a Gian Lorenzo Bernini. Na výpravu barokním Římem vás Aerofilms pozve do kina už od 9. října 2023 v dokumentu z cyklu Umění v kině Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti.

Borrominimu ještě nebylo ani dvacet let, když po svých došel do Říma. Tam přijal práci kameníka, aby se tak přiblížil svému snu pracovat na tehdy nejvýznamnější stavbě, a to bazilice sv. Petra. Psal se rok 1619 a italská metropole byla centrem západního umění. V honbě za slávou se tu shlukovali malíři, sochaři i architekti.

Dokumentární snímek Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti je příběhem mladého muže, učedníka Carla Maderna, který všechno podřídil svému dílu a ambici prosadit se v uměleckém světě. A je to také příběh vzpoury vůči konvencím a předsudkům, která vyšla velmi draho. Borromini se učil z minulosti, aby stvořil budoucnost. Jeho styl byl snadno rozpoznatelný, výstřední a natolik rozdílný od tvorby jeho vrstevníků. V cestě za úspěchem mu stáli jenom dva lidé: Bernini a on sám.

Filmová procházka vede ulicemi Říma přes palác Barberiniů, kostel San Carlo alle Quattro Fontane, náměstí Piazza Navona a baziliku sv. Petra ve Vatikánu – s malou odbočkou k vile Paola Portoghesiho v Calcatě – až k Borrominiho hrobce v kostele San Giovanni Battista dei Fiorentini, místě umělcova posledního odpočinku.

Vizuálnímu zážitku napomáhají dobové herecké rekonstrukce v podání Jacopa Olma Antinoriho, Pierangela Menciho a Antonia Lanniho. Za snímkem stojí Giovanni Troilo, režisér dokumentů Frida. Viva la vida a Monetovy lekníny – magie vody a světla, které patří k úspěšným uplynulým titulům cyklu Umění v kině.

Cyklus umění v kině uvede na plátna kin během podzimu 2023 celkem tři snímky. Započal Portrétem královny od 11. září, a po Borromini a Bernini bude následovat završení ve formě portrétu Jeffa Koonse od 13. listopadu.

MAG#art2friends