Second hand 1981 dává starým kouskům nový život

Barbora a David se udržitelné módě věnují od roku 2014, kdy nejprve založili značku Winwinlove zabývající se prodejem oblečení z druhé ruky. Po minimalistickém WWL dali vzniknout second handu 1981, který umožňuje vrátit zpátky do oběhu mnohem více kousků. To vše v reakci na to, kolik zbytečného oblečení se na světě vyprodukuje. Rozhodli se proto prodlužovat příběhy oblečení, které nemusí skončit v koši, ale bude dělat radost dál. Jak se jim tento smělý záměr daří realizovat zjistíte v následujícím rozhovoru.

Je jasné, že první otázka musí být na váš originální název… jak vznikl? 

Pravda je taková, že nijak originálně. Tlačil nás tenkrát čas. Měli jsme den před eventem, kde jsme si chtěli zkusit, jestli má sekáč budoucnost a ročník jednoho z nás dvou byla jednoduchá cesta, jak vytvořit název. Bohužel oba dva ročníky byly obsazené, a tak jsme šli zpátky, dokud jsme nenarazili na první volnou doménu –1981. Tenkrát ta akce dopadla naštěstí dobře a název už jsme si nechali. 

Kde vás najdeme? Kamenný obchod kombinujete s online prostorem? 

Obchod máme v Nuslích v ulici Oldřichova 31, najdete nás tam každý den od 11 do 19 hodin. Společně s námi je tam i kavárna Industra, takže si můžete dát rovnou i kafe. Online nás najdete na www.1981.cz  – týdně přidáváme více než 300 nových kousků. Také pravidelně pořádáme pop-upy nejen v Praze, ale i v jiných městech. A letošní novinkou jsou eventy s názvem Open Studio, kdy otevíráme naše karlínské studio a dáváme tak nahlédnout přímo do místa, kde všechno vzniká. 

Zmínili jste pop-upy, s jakými subjekty či s jakou myšlenkou se rádi spojujete? 

Vždycky se spojujeme se subjekty, které máme sami moc rádi, je to pro nás nejpřirozenější cesta. Nejčastěji jde o gastro, to nám vždy hezky doplní naše eventy. 

Čeho jste dosáhli za ty roky práce v segmentu recyklované módy, co vám udělalo největší radost? 

Je spousta věcí, malých i velkých, které nám za tu dobu udělaly radost. Kdybychom měli vypíchnout jen pár, tak to jsou určitě oba dva pop-upy v průběhu KVIFF. Pop-upy na Střeleckém ostrově a na Střeše Radost byly zase největší objemem oblečení, které se nám tam podařilo dostat. Zároveň taky ale všechny spolupráce s umělci nebo firmami, kteří se rozhodli pro udržitelný merch. 

Za posledních pár let se změnil pohled na sekáče, řada lidí už je nevnímá jako sklady starých hadrů, ale životní styl, možnost být – kromě ekologické stopy – také originální a mít jedinečný fit. Nová generace Z je tomuto trendu otevřená právě i díky společnostem, jako je ta vaše, kdy dáváte kvalitnímu, originálnímu oblečení šanci na nový život… Vnímáte ten posun intenzivně? 

Za šest let se toho změnilo hodně a určitě cítíme změnu u vnímání lidí, ale zároveň se tím nenecháváme ukolébat, protože osvěta je potřeba pořád. )))

Vracejí se k vám zákazníci?

Ano, vracejí. To je pro nás nejhezčí zpětná vazba, které se nám může dostat. Pro naše nejvěrnější zákazníky máme skupinu “close friends”. Mají třeba přednostní vstupy na naše akce. Do budoucna bychom pro ně chtěli dělat i speciální eventy jako poděkování za neustálý support, který nám dávají. Letos už se nám podařilo udělat soukromý koncert Emmy Smetany a Jordana Haje u nás ve studiu v Karlíně. To mělo moc hezký ohlas, takže bychom v tom rádi pokračovali i dál. 

Připravujete i speciální kolekce třeba pro umělce? Upcyklovaný merch například? 

Ano a moc rádi. Dělá nám radost, když se někdo nebojí změny a místo klasického merche zvolí ten sekáčový. Nedávno jsme připravovali merch pro zpěvačku Aiko nebo pro firmu Rekola

Na co pozvete čtenáře A2F do konce roku, budou nějaké akce pro veřejnost? 

Hned 28. 10. budeme mít pop-up u nás ve vnitrobloku v Nuslích. Otevřeme tak podzimní sezonu novým dropem společně s brněnskými podniky – Industrou, která je u nás v Nuslích trvale, a Būcheckem. Další event pak budou naše 6. narozeniny na přelomu října a listopadu, ale datum ještě upřesníme.

… a PS je naše „A2F otázka”: pamatujete takovou tu dětskou hru „země / město / zvíře / věc”? Upravili jsme ji na „země / město / zvíře / věc / art” a prosíme vás oba o bezprostřední reakci bez velkého přemýšlení…

Barbora: Česká republika / Kodaň / Lev / Vonná tyčinka / Hans Zimmer 

David: Francie / Londýn / Slon / Airpody / Christopher Nolan

/PAF/

MAG#art2friends