SESTRY Z KOUŘOVÉ SAUNY míří do kin

Syrový i poetický film z intimního prostředí ženské sauny natočila estonská režisérka Anna Hints jako svůj celovečerní debut. Film měl premiéru na prestižním MFF v Sundance, kde získal Cena za nejlepší režii v kategorii dokumentárních filmů. Autentický snímek z prostředí kouřové sauny, která je zapsaná v seznamu UNESCO, se stal estonským vyslancem do oscarového klání. Film je také nominován na Cenu LUX Evropského parlamentu. Českou premiéru měly Sestry z kouřové sauny na MFDF Jihlava, kde film uvedla sama režisérka. Distribuční premiéra snímku v českých kinech je 23. listopadu.

Sestry z kouřové sauny přinášejí osobní zpovědi žen různého věku i postavení, zahalené milosrdným oparem horkého vzduchu, který jako by smýval staré křivdy a smutné vzpomínky. Zpovědi až nečekaně otevřené, vtipné i zdrcující, příběhy i fragmenty, které dohromady tvoří fascinující kaleidoskop ženského údělu. Láska, sex, potraty i znásilnění, to jsou témata, která ve filmu zaznívají z úst žen, pro které je kouřová sauna rituálem i terapií. A stejnou možnost nabízí divákům…

Věřím v transparentní filmovou tvorbu, kdy jako režisér své subjekty nepodvádíte, ale jste velmi upřímní a vysvětlujete, co je vaším cílem při natáčení,“ říká Anna Hints. „Pak vám lidé, které filmujete, mohou skutečně pomoci tohoto snu dosáhnout a všichni vědí, proč ho natáčejí. Vždycky jsem byla také v kouřové sauně, vnímala jsem atmosféru a nechala zastavit natáčení, pokud se některá z protagonistek cítila nepříjemně. Způsob, jakým jsme tento film natáčeli, byl docela magický – žili jsme všichni společně na farmě v jižním Estonsku. Během celého procesu se vytvořilo sesterství. Sesterství ani nemusí být mezi ženami, nezávisí na pohlaví. Je to o společenství. Je to spojení mezi lidmi, kteří se navzájem podporují a s nimiž lze sdílet jakýkoli příběh.

Film se natáčel přibližně 70 dnů, hlavní natáčení začalo v roce 2018 a většina záběrů vznikla během pandemie od března 2020 do ledna 2021. Film je natočen na kameru ARRI Amira. „Teploty v sauně dosahovaly až 90 stupňů Celsia a během natáčení jsme kvůli horku a vlhkosti přišli o dva objektivy a monitor,“ vzpomíná producentka filmu Marianne Ostrat.

„Mistrovské dílo“ – CINEMA FEMME

„Nezapomenutelný zážitek“ – POV MAGAZINE

„Dechberoucí“ – THE PHILADELPHIA INQUIRER

„Hlubinný intimní ponor“ -THE FILM VERDICT

„Krásný a očistný zážitek“ – PASTE MAGAZINE

„Film, který vás uvede do stavu relaxace a nabídne očistu fyzickou i duchovní. Tady můžete říct cokoliv, ať je to triviální, nebo podstatné“ – SCREEN DAILY

MAG#art2friends