Silný příběh Malcolma X zazní již v sobotu

Malcolm X (1925–1965), vlastním jménem Malcolm Little, patřil společně s Martinem Lutherem Kingem mezi nejvýraznější tváře afroamerického hnutí za lidská práva. Byl členem kontroverzní organizace Nation of Islam, z té ale v roce 1964 vystoupil. Následující rok byl na něj spáchán atentát, střelným zraněním na místě podlehl. Jeho pohřeb se stal výrazným momentem afroamerického hnutí, podle některých odhadů se jej zúčastnilo až 30 tisíc osob.

Příběh této výrazné osobnosti inspiroval v osmdesátých letech skladatele Anthonyho Davise. Zpracoval ho na základě libreta dramatičky a novinářky Thulani Davis. Ve své opeře zkoumá, jak se může život jedince, který bojuje o to, aby mohl život žít podle svých vlastních podmínek, mění v boj za spravedlnost pro celý národ. Dílo mělo premiéru na American Music Theater Festival ve Filadelfii 9. října 1985, za světovou premiéru je ale označováno uvedení v následujícím roce v New Yorku. Na prknech Metropolitní se operní prvotina Anthonyho Davise představí v sezóně 2023/24 poprvé.

Opera představuje Malcolmův život jako neustálý vývoj, jehož poselství o afroamerickém sebepojetí byla často v rozporu s hlavním proudem, přesto ale nepřestávají rezonovat až do dnešních dnů. V hlavní úloze se představí Will Liverman, který v roce 2021 triumfoval v opeře Oheň v kostech Terence Blancharda. Ve dvojroli Malcolmovy matky Louise a manželky Betty září Leah Hawkins. Malcolmovu sestru Ellu ztvární mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis, bratra Reginalda Michael Sumuel.

OʹHarova inscenace příběhu tragického hrdiny si po své premiéře v Metropolitní opeře získává velmi pozitivní recenze. Chválí zejména výpravu i práci orchestru, který si poradil s hudbou, kde se míchá klasika s jazzem i africkou hudbou, pozitivní slova míří i k Willu Livermanovi a jeho schopnosti portrétovat Malcolma jako člověka, nikoliv jako mýtického hrdinu.

MAG#art2friends