Simona Peková Přišla v noci

Dlouholetá členka brněnské alternativní scény HaDivadlo a jedna z nejvýraznější tváří brněnského divadla Simona Peková ztvární ústřední postavu v nové černé komedii autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček. Film Přišla v noci měl svou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a oficiálně půjde do kin 2. listopadu 2023. Pro Pekovou se jedná o její dosud největší filmovou roli. 

Komorní černá komedie Přišla v noci vypráví příběh páru třicátníků, jejichž poklidný život naruší vpád matky jednoho z nich. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

Žánr home invasion přitom v české kinematografii není příliš známým. „Cílem bylo natočit film, jehož zápletka a téma naplno ospravedlní komorní zasazení a dřevní podmínky, za kterých vzniká. Z tohoto pohledu se nám zdál žánr home invasion thrilleru jako dobrá výchozí pozice – výsledkem však bude žánrově pestřejší tvar, který má nejblíže k trochu temnější komedii,“ přibližuje jeden z autorů filmu Jan Vejnar své tvůrčí strategie. 

Ústřední postavu matky ztvárnila herečka Simona Peková známá nejvíce z brněnského HaDivadla, kde je členkou hereckého souboru již od roku 2007. Za tu dobu ztvárnila na jevišti scény umístěné ve funkcionalistické budově brněnské Alfa pasáže řadu zapamatovatelných postav klasické i současné dramatiky. Aktuálně ji lze vidět například v roli Vojnické ve Strýčku Váňovi (premiéra 2016) nebo Akuliny Ivanovny ze hry Maloměšťáci (premiéra 2018), obě v režii uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje. Roli temperamentní matky přitom již ztvárnila i na divadelním jevišti v autorské inscenaci Naši (premiéra 2020). Diváci ji však mohou znát i z filmového plátna, na němž se představila v menších rolí, například ve filmech Zapomenuté světlo či Nuda v Brně.

Je to však poprvé, co se tato převážně divadelní herečka objeví v hlavní roli ve filmu. „V postavě Valerie dává Simona Peková divákovi úplně vše, co má. Ve Valerii jsou její osobní zážitky, zkušenosti i vzpomínky. Pevně věřím, že je to největší filmová role Simony Pekové,“ říká k jejímu výkonu jeden ze scenáristů a režisérů filmu Tomáš Pavlíček.

Snímek byl již oceněn na MFF v Karlových Varech 2023 v kategorii Zvláštní uvedení a na MFF Finále v Plzni získal Cenu studentské poroty ZČÚ pro Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film. Do kin půjde 2. listopadu 2023, ale brněnští diváci se můžou těšit na brněnskou premiéru, která se uskuteční 27. října od 20.00 v Kině Art

MAG#art2friends