Spider-Man Bez domova na Netflixu

Kdo si chce zopakovat vyvrcholení spidermanské trilogie Homecoming… od pondělí 31. července najde film tady.

Vzhledem k tomu, že Peter Parker navštěvuje poslední ročník střední školy a upírá se na něj nyní pozornost široké veřejnosti, bylo jasné, že film Bez domova bude závěrečnou kapitolou příběhu dospívání Petera Parkera. „Ve filmu Captain America: Občanská válka se ho Stark ptá, jestli je Spider-Boy, nebo Spider-Man. A v předchozích filmech byl Peter skutečně spíše chlapcem a v tomto film se z něj stává skutečný Spider-Man,“ říká Tom Holland, který si zopakoval roli Petera Parkera. „Je o tom, jak dospívá, jak se staví na vlastní nohy a jak se začíná chovat jako plnohodnotný Avenger.

S velkou mocí přichází i velká odpovědnost

Ve všech pojetích příběhů Petera Parkera – od komiksů přes televizní seriál, trilogii Spider-Man režiséra Sama Raimiho, dvojici filmů série The Amazing Spider-Man režiséra Marca Webba až po filmy z filmového světa společnosti Marvel – byla tato slova něčím víc, než jen pouhou životní filozofií. Představovala dospívání, odhodlání jednat a konec dětství. Ve filmech Homecoming a Daleko od domova se Peter sice obětuje, aby udělal správnou věc, ale je v nich stále chráněn svou tajnou identitou. Ve filmu Bez domova je Peterovo rozhodování mnohem komplikovanější, protože se cesty Petera a Spider-Mana spojují v cestu jedinou. „Peter se vždy snaží jednat správně,“ říká Jon Watts, který se ve filmu Spider-Man: Bez domova opět vratil na režisérské křeslo. Watts však podotýká, že to, co je správné, není vždy snadné určit – a někdy se Peter dokáže i sám přesvědčit o tom, že „to správné“ je právě to, co mu nejvíce vyhovuje. „Je rozpolcený, protože shledává rozpory mezi tím, co chce právě teď, a tím, kam ho vede jeho osud,“ pokračuje Watts, „a někdy se situace, které se zpočátku zdají být velmi jasné, ukáží jako mnohem složitější.

Film Spider-Man: Bez domova je vyvrcholením trilogie Homecoming… a začátkem příběhu nekonečných možností paralelních světů. Ve filmu Homecoming získá Peter mentora v podobě Tonyho Starka. Peter se chce zoufale stát členem Avengers, ale Tony Stark mu poradí, aby se soustředil na obyčejnější problémy, které jsou bližší běžným lidem. Ve druhém filmu, Daleko od domova, o svého mentora přišel a vzal si jeho rady k srdci, ale zjišťuje, že být Spider-Manem znamená, že na některé věci zkrátka reagovat musí. Na konci tohoto filmu je Peter připraven stát se skutečně sám sebou a také hrdinou, kterého v něm všichni vidí – ale pak je náhle odhalena jeho identita a je obviněn z vraždy Quentina Becka (alias Mysteria).

Když Mysterio odhalil Spider-Manovu tajnou identitu a poněkud plešatější J. Jonah Jameson ji rozeslal do celého světa, ocitl se Peter v samém centru mimořádně kontroverzní situace. „Celý svět se mu převrátil vzhůru nohama,“ říká Chris McKenna, jeden z autorů filmu. „Zažívá něco podobného, co zažíval Tony, když veřejně oznámil, že je Iron Man, ale v Peterově případě to nebylo dobrovolné rozhodnutí. Rozhodl o tom za něj ze záhrobí Beck. Pronásleduje ho J. Jonah Jamesonem a je navíc obviněn z vraždy. Takže ve chvíli, kdy by se mu mělo všechno dařit – za chvíli bude v posledním ročníku střední školy, má přítelkyni, našel rovnováhu mezi Spider-Manem a Peterem Parkerem – se to celé zvrtne.“

Svět teď ví, že je Spider-Man,“ říká producentka Amy Pascal a podotýká, že k tomu vše směřovalo: nejdřív Ned, pak teta May, pak se o Peterově dvojím životě dozvěděla MJ, a Avengers to samozřejmě vědí po celou dobu. Bylo jen otázkou času, kdy se to dozví i zbytek světa. A svět víceméně reaguje velkým údivem nad tím, že Spider-Man je víceméně jenom chlapec. „Myslím, že si Peter představoval, že až na to lidé přijdou, budou ho za to zbožňovat – ale je tomu přesně naopak.“

Petrova kontroverzní pověst se stává tak velkým problémem, že začne hledat tvůrčí řešení, které by jeho svět znovu uvedlo do pořádku. „Peter Parker toho zvládne hodně, ale když sleduje, že jeho přátelé jsou jeho činy postiženi nespravedlivě, je to pro něj citově vyčerpávající,“ vysvětluje Feige. „Co by Peter mohl udělat? Co má v rámci našeho filmového světa k dispozici, aby situaci změnil? Inu, jeho známý je Doctor Strange, který žije v centru na Bleecker Street. Mohl by ho prostě požádat, aby všechno pomocí kouzel napravil, aby prostě vrátil čas a jeho život se zase vrátil do normálu. A jak si asi umíte představit, není to tak snadné.

Největší Spider-Manovou superschopností je Peter Parker, a to díky pokoře, která je mu vlastní,“ říká Holland. „Když mu jde právě o tohle, když jsou v sázce jeho přátelé, když má kvůli tomu potíže i jeho teta, když si uvědomuje, že jim nepřímo zničil život, ví, že musí něco udělat. Co se mi líbí – a je to připomínka toho, jak je Peter mladý – je jeho naivita, když jde za Doctorem Strangem a prosí ho, jestli nemůže prostě nějak zařídit, aby všichni zapomněli, kdo je, jestli by se to nedalo nějak zajistit. A to úvaha, která by napadla jenom dítě.“

Když se zamyslíte nad tím, čím Peter prošel, je Strange velice úzce spjatý s velmi zásadním momentem jeho života,“ říká Watts. „Ve filmu Avengers:Endgame má Strangeův plán, jak zastavit Thanose, za následek to, že Peter přijde o Tonyho, svého mentora, a navíc mu zemře přímo před očima. Dovedu si představit, že Strange za to bude cítit určitou zodpovědnost, takže je pochopitelné, že kdyby Peter za Strangem přišel a požádal ho o pomoc, Strange by mu vyhověl, i kdyby to znamenalo poněkud porušit obvyklá pravidla.

To platí i přesto, že podle Benedicta Cumberbatche si Strange a Peter v minulosti nebyli příliš blízcí. „Jde už třeba i jen o to, že naprosto doslova nevíme, jak se vlastně navzájem oslovovat,“ říká. „Tato kapitola jejich příběhu je mnohem více sbližuje a začínají si lépe rozumět, protože navzdory síle svých dosavadních společných zážitků a významu jejich společného snažení na Zemi a kosmické lodi a na Titanu se vlastně příliš dobře neznají. Až do této chvíle ho Strange vnímal jen jako chlapce s mimořádnými schopnostmi, který se zapletl do problémů mnohem větších, než s jakými si kterýkoliv z nich sám dokáže poradit.

Strangeovo kouzlo otevře brány paralelních vesmírů, takže do jeho světa může vstoupit kdokoliv z jakéhokoliv jiného vesmíru, kdo ví, že Peter Parker je Spider-Man. Ukazuje se, že je to poměrně hodně lidí… Od prvního filmu o Spider-Manovi v roce 2002 se objevila celá řada padouchů, kteří zjistili, kdo se za maskou Spideyho skrývá: Green Goblin, Doc Ock, Sandman, Lizard, Electro – ti všichni čas od času ohrožovali jiné Petery Parkery. Když díky Strangeovu kouzlu mezi těmito vesmíry dojde k porušení hranic, všichni tito padouši spojí své síly, aby se postavili právě tomuto Peterovi Parkerovi.

Pro každou z těchto postav neexistovala jediná možnost než znovu přesvědčit původní herce, aby se vrátili – a to ne proto, aby se krátce mihli před kamerou, ale aby ztvárnili významnou a nepostradatelnou roli, která je součástí samotné podstaty tohoto filmu. Na plátna se tak vrátili Willem Dafoe, Alfred Molina a Jamie Foxx v rolích Green Goblina, Doc Ocka a Electra.

Pro mě jakožto herce a fanouška Spider-Mana bylo úžasné sledovat je, jak znovu oblékají kostýmy a vžívají se do svých postav,“ říká Holland. „Bylo také ohromně zajímavé všímat si, jak Alfreda ohromil technologický pokrok a jak se tyto filmy mezitím změnily. Když natáčel Spider-Mana 2, byla jeho chapadla v podstatě loutky – jeho pohyby zajišťovala čtveřice nebo pětice lidí. Tentokrát byl na speciálním rameni, tvořené plošinou na tyči s obrovským závažím na konci. Může se na ten konec postavit a oni s ním mohou pohybovat. Choval se jako malé dítě, které se právě ocitlo před rozzářeným vánočním stromečkem se spoustou dárků.

V den, kdy jsem dokončil natáčení filmu Spider-Mana 2, jsem si vzpomněl, že mám ve smlouvě potenciální možnost natočení dalšího filmu, a řekl jsem Avi Aradovi, že téhle možnosti tedy asi nevyužijí, když jsem mrtvý. A on na to opáčil, že v tomhle světě nikdo neumírá. Myslel jsem si, že si dělá legraci,“ říká Molina. „Ale měl naprostou pravdu. V tomhle světě skutečně nikdo neumírá.“

Za uplynulých 17 let se Molinovy herecké úspěchy jen prohloubily, ale na roli doktora Otto Octavia / Doca Ocka stále vzpomíná rád. „Byl jsem na ten film velmi hrdý a velmi rád jsem se na něm podílel. Bylo to poprvé, co jsem hrál ve skutečně výpravném filmu, plném nejmodernějších technologií, a byl jsem nadšený, že jsem mohl být jeho součástí,“ říká. „Je skvělé se do té role vracet, ale navíc cítím větší zodpovědnost v tom nejlepším smyslu slova, protože vím, jak je ta postava populární. Před 17 lety mě natáčení prostě jen hodně bavilo. Tentokrát hlavně nechci zklamat fanoušky.“

Molina přiznává, že se znovu podíval na film Spider-Man 2, aby se na roli správně připravil. „Bylo užitečné se k němu vrátit a podívat se na něj, abych se ujistil, že můj přístup k této postavě bude odpovídat předchozímu ztvárnění.

Příprava na roli Normana Osborna / Green Goblina pro Dafoea znamenala, že si naopak svůj výkon ve filmu Spider-Man v paměti oživovat nebude. „Na tu postavu si vzpomínám velmi dobře a mám ji rád,“ říká Dafoe. „Stále je to dvojí postava, Norman a Goblin tu navzájem bojují o jedinou duši. To je pro mě stále její podstatou.

S Willemem jsem se poprvé setkal těsně před zkouškou kaskadérských scén. Je to jeden z nejsurreálnějších zážitků v mém životě, protože když se z něj stane Goblin, je skutečně děsivý,“ říká Holland. „Při zkoušce začne s tím ďábelským smíchem a začne mluvit o tom, jak moc nenávidí Petera Parkera. Prostě jsem se stal znovu pětiletým klukem, který ho sledoval v kině.“

Dafoe, který byl od své první role Green Goblina oceněn dalšími třemi nominacemi na Oscara (které tak přidal k té původní za film Četa), říká, že není nad to zahrát si filmového komiksového padoucha. „Je ohromně zábavné zaměřit se na špatné vlastnosti postavy a objevit jejich podstatu,“ říká. „Postava Osborna/Goblina věří, že svět se dělí na poražené a vítěze, a že jediné, na čem záleží, je mít moc. Příliš ho nezajímá trpělivost, soucit nebo empatie – věří, že svět mění lidé, kteří jsou silní, a slabí lidé nikoho příliš nezajímají.

Stejně jako Molina a Dafoe i Foxx říká, že Electro je v tomto podání ve své podstatě stejný, ale vypadá trochu jinak. „Protože Electro je do filmového světa společnosti Marvel vtažen z filmu The Amazing Spider-Man 2 ve formě čisté energie, napadlo nás, že až se začne zhmotňovat v tomto světě, mohl by ve skutečnosti vypadat jinak,“ říká O’Connor.

Podstata té postavy je stejná, ale rozhodně není stejná postava samotná,“ říká Foxx. „Cíleně jsme se rozhodli, že tentokrát nebude modrá. V původním filmu vypadal Electro poněkud stylizovaně. Tenhle je poněkud realističtější, takže jsme toužili po vizuálním stylu, který by k té postavě opravdu seděl. Podstata zůstává, ale přitom jde o samostatnou verzi.

Holland prohlašuje, že se to projevilo také za kamerami, kde tvůrci filmu podle jeho slov Jamiemu dovolili být prostě Jamiem. „Jamie Foxx je jedním z nejtalentovanějších lidí, které jsem kdy potkal. Je také jedním z nejcharismatičtějších lidí. Takže si myslím, že si pravděpodobně řekli, že když už mají ve svém filmu Jamieho Foxxe, tak ho nechají, aby to bylo poznat,“ míní Holland. „Jon mu poskytl tvůrčí svobodu, aby mohl zastrašovat i svým humorem. Což je na tom právě tak zábavné – Jamie rozhodně strach nenahání. Je to ohromně milý člověk, je přátelský, je s ním legrace, ale když se do toho pořádně opře, dokáže být opravdu děsivý. Vnáší do filmu tolik věcí, které do něj může vnést jen Jamie Foxx. Upřímně, s Jamiem Foxxem bych spolupracoval na čemkoliv. Mám ho moc rád.“

Kromě padouchů se samozřejmě vrací také řada dalších herců v čele s Tomem Hollandem coby Peterem Parkerem, Jacobem Batalonem jako Nedem a Zendayou v roli MJ. Od začátku společného natáčení se tato trojice velmi sblížila. Součástí práce Jona Wattse je uvědomovat si, kdy nechat tuto trojici přátel, aby se odvázala, a kdy je naopak krotit. Holland říká, že na oplátku si všichni uvědomují, kdo tu má hlavní slovo. „Jako herec si vždycky dávám záležet na tom, aby režisér věděl, že má vše pod kontrolou,“ prohlašuje. „Ve své podstatě je mým úkolem dělat to, co mi řekne, a jeho úkolem je mě vést. Možná se na něčem neshodneme a já vyjádřím svůj názor, ale hlavní slovo tu má on. A já říkám mu šéfe – ano, šéfe, ne, šéfe. Myslím, že je dobré, aby měl režisér povědomí o tom, že představitel hlavní role chápe, že natáčení vede on, a to znamená, že když má na oplátku on něco na srdci, bude jeho názor režisér respektovat. Na place spolupracujeme, diskutujeme o různých věcech, ptá se mě na názory… Je radost s ním spolupracovat. Je to jediný režisér, kterého jsem nechal, aby mi předčítal moje repliky, protože on je předčítá tak skvěle, že mu občas navrhuji, jestli to nechce prostě přečíst mým hlasem, protože já to tak jako on podat nedokážu. Je skvělý. A mnohé se za tu dobu naučil, stejně jako já. Jde o skvělé partnerství, skvělé přátelství, které, jak doufám, se bude i nadále rozvíjet a vzkvétat.

Kdykoli nás někdo zavolá zpátky na plac, vždycky navážeme přesně tam, kde jsme skončili,“ říká Holland. „Někdy je to pro Jona Wattse noční můra, protože si na place užíváme tolik zábavy, že je těžké nás kontrolovat. Ale projevuje se to na plátně a dodává to našim vztahům takovou hloubku, jakou by herci jen tak nedokázali zahrát. Skutečnost, že se máme opravdu rádi, se projevuje. A to je důvodem, proč na diváky náš vztah tak působí.“ „Myslím, že ve filmech je dost patrné, že nás spolupráce skutečně baví,“ říká Batalon. „Není proto těžké zahrát, že jsme si skutečně blízcí.“

Zendaya prohlašuje, že jedním z hlavních principů, které je spojují, je jejich optimistický a vděčný přístup. „Jsem moc vděčná, že jsem tím mohla projít ve společnosti lidí, na kterých mi opravdu záleží,“ říká. „Pořád o tom mluvíme – i když je zrovna náročný den nebo když všichni točíme nějaké kaskadérské kousky – jsme ohromně vděční za to, že jsme u toho společně a že se o to můžeme společně podělit. Máme tu nejúžasnější práci na světě.

Podle Tonyho Revoloriho, který si zahrál Flashe Thompsona, nejsou Peterovi přátelé jedinými, koho odhalení Peterovy tajné identity zasáhne. „V prvním filmu jsme z Flashe udělali stereotypního školního frajírka a násilníka,“ říká. „V tomhle filmu teď Flash ví, kdo se skrývá pod maskou Spider-Mana. To je něco, co jsem doteď u téhle postavy nikdy v žádném médiu nezaznamenal.

V roli J. Jonaha Jamesona se po překvapivé epizodní roli ve filmu Spider-Man: Daleko od domova vrátil také držitel Oscara J. K. Simmons. „Jsem rád, že si konečně uvědomili, že nemůžete mít Spider-Mana, pokud nemáte také J.J.J.,“ vtipkuje o opětovném nečekaném uvedení své postavy. „Došlo k tomu velice rychle – natáčeli jsme to improvizovaně a narychlo v něčí kanceláři u ateliérů. Bylo to příjemné překvapení a já jsem rád, že si mohu znovu zahrát novou, méně vlasatou verzi J. Jonaha Jamesona. Je to zábavná postava, se kterým se diváci mohou ztotožnit, s gustem ho můžete nenávidět. Ale i když tenhle novinářský pes hodně štěká, s kousáním – i když, kouše on vlastně vůbec? Snad jenom do svého doutníku.

MAG#art2friends