Spojeni osudem napříč kontinenty

Moderní romance Minulé životy dojme české diváky již letos v červenci

Debutující americká režisérka korejského původu Celine Song ohromila se svým debutem Minulé životy diváky na festivalech Sundance i Berlinale. Její citlivá moderní romance se teď díky distribuční společnosti Aerofilms podívá i do českých kin. Příběh spisovatelky Nory a jejích dvou lásek, té dětské (Hae-Sunga) i té dospělé (Artura), odehrávající se napříč desetiletími i několika kontinenty, si klade otázku: „Co by bylo kdyby?“ Nečekaná návštěva z dětství přiměje úspěšnou literátku ohlížet se zpět do minulosti a přemýšlet, jak jinak by její život mohl vypadat. Dojemný snímek z produkce A24 se těší nadšeným recenzím. Magazín Slate shodně s filmovým webem Collider označují film za „jasného kandidáta na film roku“ a ani další prestižní plátky nešetří superlativy. Indiewire jej označuje za „křehký a nádherně zdrcující,“ magazín Vox zas za „filmový zázrak.“ Film, který uhranul diváky po celém světě, se podívá do kin 27. července.

Co by kdyby?

Předobraz Nory je v osobě samotné režisérky Celine Song. Ke vzniku filmu ji přiměl moment, kdy sama seděla v nočním baru mezi dvěma muži – Korejcem, svou láskou z dětství, a svým americkým manželem. „Seděla jsem tam mezi těmi dvěma muži, o kterých vím, že mě milují různými způsoby, dvěma různými jazyky a dvěma různými kulturami. A já jsem jediný důvod, proč spolu tito dva muži vůbec mluví,“ popisuje svůj zážitek debutující tvůrkyně. „Je na tom něco téměř sci-fi. Člověk si připadá jako někdo, kdo dokáže překonat čas, prostor i jazyk.“

Možnost či spíše nemožnost volby a její fatalita zaujala i představitelku Nory, americkou herečku Gretu Lee, jíž čeští diváci mohou znát např. ze seriálu The Morning Show. „Je to tak nespravedlivé, že máme jen jeden život. Máme jen tuhle jednu možnost. Jak neuvěřitelné by bylo, kdyby Nora měla i ten druhý život? A jak smutná je pravda, že jej mít nemůže,“ komentuje jedno z ústředních témat filmu.

Spojeni osudem

V korejštině existuje slovo In-Yun, které symbolizuje spojení osudem. Když se dva lidé a jejich životy protnou, znamená to, že jsou jejich osudy propleteny i v dalších životech. Dojemnost filmu nespočívá ve ztracené lásce, ale v aspektech potenciálních paralelních životů, které nám ale zůstanou nadosmrti skryty. „Hae-Sung znal část mého já, která byla jiná. Opravdu znal něco, co Artur nebude moci nikdy pochopit ani zachytit,“ říká režisérka o své lásce z dětství.

„Je to jako vidět odraz sebe sama z jiné doby,“ říká Greta Lee. „Stále se vracím k myšlence, že ten Hae-Sung a naše dětské lásky v sobě skrývají tolik z toho, kým jsme byli. Ale existuje ještě vůbec ten člověk z minulosti, kým jsem byla?“

Miláček festivalů Minulé životy zamířil i do Varů

Nestává se moc často, aby se film uvedený na tak významném festivalu jako je Sundance, dostal hned o měsíc později do soutěžního výběru jiného velkého festivalu – v Berlíně. Dokazuje to, že jde o opravdu výjimečný počin,“ prozradil publiku ve Velkém sále hotelu Thermal umělecký ředitel KVIFF Karel Och. Uvedl tím citlivou romanci Minulé životy, která vznikla v koprodukci Jižní Koreji a USA. 

Právě z Ameriky do Karlových Varů dorazila film představit dvojčlenná delegace v čele s režisérkou a scenáristkou Celine Song. „Je mimořádné, že mohu uvést film v České republice. Jsem tu už potřetí a byla jsem tu i na líbánkách. A samozřejmě jsem vyrůstala s knihami Milana Kundery a na Menzelových filmech. Česko považuji za speciální místo,“ svěřila se divákům Song. Na pódium ji doprovodila producentka Christine Vachon, jedna z nejvýraznějších žen amerického nezávislého filmu. Podílela se na klasikách jako Sametová extáze nebo Kluci nepláčou.

MAG#art2friends