Společně proti nenávisti rok poté

Duhová pieta na Václavském náměstí připomene oběti předsudečného násilí a opět vyzve politickou reprezentaci k akci. Ve čtvrtek 12. 10. si připomeneme rok od tragické smrti dvou LGBT+ lidí – Juraje a Matúše, kteří byli zavražděni při teroristickém útoku v bratislavském klubu Tepláreň. Audiovizuální happening Duhová pieta: Společně proti nenávisti 2023, který vzniká ve spolupráci se Signal festivalem, rozsvítí horní část Václavského náměstí duhovými barvami.

Akce navazuje na loňské shromáždění Společně proti nenávisti, kterého se zúčastnily tisíce lidí. Happening zároveň připomíná otevřenou výzvu politikům k přijetí konkrétních kroků k ochraně LGBT+ lidí (leseb, gayů, bi a trans lidí), jejich rodin a dětí, kterou iniciovalo 24 lidskoprávních organizací v čele se spolkem Prague Pride. Výzvu zatím podepsalo přes 23 000 lidí. 

Zástupci a zástupkyně výzvy Společně proti nenávisti se postupně sešli s premiérem Petrem Fialou, předsedou senátu Milošem Vystrčilem, ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, s předsedy a předsedkyněmi politických stran a dalšími politickými představiteli, aby jim předali Otevřenou výzvu vládě ČR a Parlamentu ČR – Přijměte konkrétní kroky k ochraně LGBT+ lidí, jejich rodin a dětí. Výzva politiky a političky žádala o tři důležité legislativní řešení: novelizaci trestního zákoníku, aby zajistil, že LGBT+ lidé jako jedna ze skupin ohrožených předsudečnou trestnou činností získají zcela totožnou ochranu jako jiné ohrožené skupiny; urychlené schválení zákona o manželství pro všechny páry; a okamžité přijetí legislativy, která zastaví povinnost znemožnění reprodukční funkce (kastrace) trans lidí pro účely úřední změny pohlaví. Ani jeden z výše uvedených zákonů dosud nebyl Parlamentem České republiky schválen. Zákonodárci a zákonodárkyně naopak chtějí situaci a postavení LGBT+ lidí zhoršit přijetím ústavního zákazu rovných sňatků, který v červnu 2023 Poslanecká sněmovna poslala do druhého čtení. 

Jako připomínku této zhoršující se situace v České republice a na památku Matúše a Juraje, obětí teroristického útoku v bratislavském klubu Tepláreň, ale i všech dalších obětí předsudečně motivovaných útoků, připravil spolek Prague Pride ve spolupráci se Signal festivalem audiovizuální instalaci. Tato instalace s názvem Duhová pieta: Společně proti nenávisti 2023 bude umístěna ve čtvrtek 12. října v horní části Václavského náměstí. Do instalace skládající se z duhových barev a audio nahrávek s autentickými výpověďmi rodičů LGBT+ lidí z České republiky bude přístup mezi 19:00 a 22:00 hodinou. Návštěvníci a navštěvnice mohou přijít během celého večera, instalace poběží ve smyčce, která se bude každých 15 minut opakovat. Na místě bude možné také podepsat výzvu Společně proti nenávisti a dozvědět se více o konkrétních krocích, které mohou občané a občanky udělat pro zlepšení situace LGBT+ lidí v České republice.

Pietní akce k uctění památky Matúše a Juraje se konají také na dalších místech po celé České republice. Jejich seznam si můžete prohlédnout na webu spolecneprotinenavisti.cz 

MAG#art2friends