Strhující vítěz Cannes Anatomie pádu v novém traileru

V historii Filmového festivalu v Cannes si Zlatou palmu odnesly pouze tři režisérky, Jane Campion, Julie Ducournau, a letos se po jejich bok zařadila i Justine Triet. Její strhující drama o rozpadu jednoho vztahu zabalené do chytrého detektivního hávu Anatomie pádu vstoupí již za měsíc do českých kin.

Úspěšná spisovatelka Sandra má zdánlivě vše, úspěšnou kariéru i vyrovnaný rodinný život… tedy pouze do momentu, kdy je její manžel Samuel nalezen mrtev. Indicie vedou k tomu, že možná jejich život nebyl tak poklidný a na Sandru padá stín podezření, a následně i obvinění z vraždy. V roli osudem zkoušené ženy se představila Sandra Hüller, známá českým divákům z německé komedie Toni Erdmann, jejíž výkon uhranul festivalové publikum, nejen v Cannes, ale i v Karlových Varech. Napínavý film vynikající precizní režii a rafinovaným scénářem uvede do kin distribuční společnost Aerofilms již 19. října.

Příběh jednoho vztahu

Samotný akt pádu hraje ve filmu důležitou roli na několika rovinách, jak té fyzické, tak i metaforické. „Mým záměrem bylo vytvořit film, který zobrazuje pád jednoho vztahu. Chtěla jsem zobrazit nejen fyzický, ale i emocionální pád, který by symbolizoval úpadek jejich milostného života,“ říká Justine Triet. „Film nás vybízí k tomu, abychom zpochybnili své zažité představy o harmonii ve vztahu. Odmítnutí smířit se s ne zcela ideální situací je u tohoto páru navzdory jeho potížím obdivuhodný. Dokonce i ve svých hádkách, které jsou vlastně jednáním, k sobě zůstávají upřímní a odhalují hlubokou lásku, která přetrvává i navzdory jejich problémům,“ dodává francouzská režisérka k turbulentnímu vztahu hlavní hrdinky a jejího manžela.

Sandra Hüller a její herecký koncert

Do hlavní role obsadila Triet německou herečku Sandru Hüller, se kterou spolupracovala již na svém předchozím snímku Sibyl. „Její interpretace role zanechala ve filmu trvalou stopu. Na konci natáčení jsem měla pocit, že dala projektu část sebe a že to, co jsme zachytili, je jedinečné,“ říká Triet o výkonu Suhlské rodačky, která ve filmu vystřídá několik jazyků. „Tato osvobozená žena, která byla odsuzována za svou sexualitu, kariéru a mateřství: věřila jsem, že Sandra vnese do postavy komplexnost a hloubku a scénář jsem psala již jí přímo na tělo,“ dodává francouzská režisérka.

Anatomie pádu
Francie, 2023 | 150 minut | premiéra: 19. října
žánr drama, thriller
režie Justine Triet ■ scénář Arthur Harari, Justine Triet ■ kamera Simon Beaufils ■ střih Laurent Sénéchal
hrají Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Jehnny Beth, Samuel Theis, Saadia Bentaïeb, Antoine Reinartz, Camille Rutherford

MAG#art2friends