Svátek filmových legend

Přehlídku slavnostně zahájí ve čtvrtek 14. 12. 2023 v 19 hodin v kině Světozor český film Petrolejové lampy. Drama o zmarněné ženské touze, natočené podle románu JaroslavaHavlíčka, osobně uvede představitelka hlavní role, herečka Iva Janžurová, společně se spoluautorem scénáře filmu Luborem Dohnalem.

Respektovaná psychologická studie režiséra Juraje Herze s obdivuhodnou výtvarnou stylizací a nezapomenutelnými hereckými výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka měla premiéru v listopadu roku 1971, nyní bude promítána v nové, digitálně restaurované 4K verzi. Jde o další domácí titul, který byl digitálně restaurován z finančních darů Eduarda a Milady Kučerových.„Od okamžiku, kdy jsme se s kolegy shodli na uvedení Petrolejových lamp na zahájení 2. ročníku KVIFF Classics, se slavnostního večera nemůžeme dočkat. Tím absolutním magnetem je velké plátno, na které se tento filmový drahokam po letech vrací v doprovodu úžasné delegace,“ říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och.

V kině Světozor uvedou KVIFF Classics dále italsko-francouzský film režiséra Giuseppe Tornatoreho Bio Ráj. s Philippem Noiretem v jedné z hlavních rolí, který získal Velkou cenu na festivalu v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Na programu je také neo-noirová kriminálka Samuraj Jeana-Pierra Melvilla s Alainem Delonem v hlavní roli, legendární snímek Terrence Malicka Nebeské dny, mistrovské dílo Isao Takahaty z proslulého studia Ghibli, Hrob světlušek či šarmantní romance a současně jemně satirická komedie Byt Billyho Wildera, v níž září jeden z největších komediálních herců všech dob Jack Lemmon. Herce Petera O’Toola připomenou KVIFF Classics v jeho první velké roli v oscarovém snímku sira Davida Leana Lawrence z Arábie.

Kino Ponrepo, promítací sál Národního filmového archívu má na programu dva tituly. XX. století, výpravné historické drama Bernarda Bertolucciho s Robertem De Nirem a Gérardem Depardieu a unikátní němý snímek Šachta pohřbených ideí, který bude uveden s originálním hudebním doprovodem mezinárodně uznávaného českého akustického dua Šimanský & Niesner.

MAG#art2friends