Svět knihy přiblíží německojazyčnou literaturu

Das Buch prezentuje současnou literaturu Německa, Rakouska I Švýcarska v celé její šíři: od beletrie a dětské literatury přes filozofii až po komiks, slam poetry či zin. Svou tvorbu, mnohdy v nových českých překladech, představí prvotřídní autorky a autoři, mimo jiné Rakouskou státní cenou za literaturu pro děti a mládež opakovaně vyznamenaný Michael Stavarič, nejnovější nositel Německé knižní ceny Tonio Schachinger či jeden z největších švýcarských spisovatelů Peter Stamm, který se na Svět knihy Praha vrací.

Z Německa přijede autorka bestsellerů Judith Hermann a také nejvýznamnější Kafkův životopisec Reiner Stach. Právě odkaz Franze Kafky se jako pojítko německého jazyka a Prahy rovněž výrazně promítá do programu 29. ročníku, který připadnul na rok stého výročí Kafkova úmrtí. Svět knihy Praha navíc provází jako motto Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“

Das Buch přináší témata spojená s filozofií, inkluzí v různých podobách i dětskou literaturou. Bohatý literární program a knižní nabídka lákají milovníky literatury od 23. do 26. května na Výstaviště Praha.

„Hostem“ Světa knihy Praha 2024 je svým způsobem také Franz Kafka. Zastřešující téma letošního ročníku organizátoři odvodili od stého výročí úmrtí tohoto pražského německy píšícího autora se světovým významem. Zásadní událost literárního kalendáře připomene řada aktivit věnujících se životu a tvorbě Franze Kafky, od zahajovacího koncertu pro veřejnost v podání Kafka Bandu po besedy o Kafkově díle i souvisejících inspiracích.

Ke Kafkovu výročí se vztahuje i komiksová biografie Kafka v kostce, již na Světě knihy Praha uvede rakouský kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler. Znám je tuzemským čtenářům i ze spolupráce s Jaroslavem Rudišem.

Originální zážitek slibuje premiérová prezentace videohry Playing Kafka. Videohra, kterou vyvíjí Goethe-Institut společně s nezávislým herním studiem Charles Games, oživuje Kafkův tajemný literární svět ve virtuálním prostoru. Příběh vycházející z románu Proces reflektuje spisovatelovu tvorbu ve vztahu k dnešnímu světu. Chybět nebude ani divadlo díky česko-německému kabaretu Das Thema – To téma s názvem Kafka has left the building. 

Franz Kafka není v žádném případě jen klasik. Jeho společenská kritika a obrazy základních lidských zkušeností jsou stále velmi aktuální. Na rok 2024 připadá 100. výročí Kafkovy smrti. Chápeme toto výročí jako příležitost k reflexi Kafkova díla. Můžete od nás očekávat různé formáty, jejichž cílem je ukázat nové cesty k tomuto autorovi a k jeho dílu,” komentuje ředitelka Goethe-Institutu Sonja Griegoschewski.

Novinkou letošního ročníku je pojmenování programových sálů na počest významných českých autorů, včetně Franze Kafky. Doprovodný program nabídne veřejnou tribunu pro autory bojující za svobodu v podobě sekce Literatura jako hlas svobody a související Ceny Jiřího Theinera; program zaměřený na živou literaturu a pokračující podporu dětského čtenářství. Inspirativní knižní produkci pro děti a mládež najdou zájemci i tentokrát v pavilonu kampaně Rosteme s knihou nově pojmenovaném po Pavlu Šrutovi. Svět knihy Praha rovněž dále rozvíjí budování mezinárodní platformy pro zástupce z knižní branže se zájmem o region střední a východní Evropy pod značkou Central and East European Book Market.  

Nakladatelské prezentace a program 29. ročníku obohatí návštěvníky Světa knihy Praha od 23. do 26. května v areálu Výstaviště Praha s nově umístěnou Halou A na Bruselské cestě a v Křižíkových pavilonech. Vstupenky jsou k zakoupení na webových stránkách Světa knihy Praha.

MAG#art2friends