Svět podle Kena Loache

Dramaturgové kina o přehlídce: „Nemyslím si, že filmy o lidech z pracující třídy musí být smutné: můžou být vtipné, plné života, vzrušující, vřelé, šlechetné a vyprávět o krásných věcech.‘ Pokud bychom chtěli vystihnout tvorbu Kena Loache v jednom citátu, zřejmě bychom mnoho lepších nenašli. Snímky dnes už kanonického britského režiséra popisují jednotlivce zapletené ve společenských systémech a životních podmínkách, které je utiskují, ponižují, ohrožují. Příběhy, které Loach vypráví, ale nejsou bezvýchodné a pochmurné, ale naopak vždy hluboce inspirativní a lidské.”

Filmy dnes již legendárního britského režiséra, kterého Karlovarský filmový festival spolu s jeho dvorním scenáristou Paulem Lavertym v roce 2017 ocenil Křišťálovým globem za mimořádný přínos kinematografii, popisují jednotlivce zapletené ve společenských systémech a životních podmínkách, které je utiskují, ponižují i ohrožují.
Loachovy příběhy však nejsou bezvýchodné a pochmurné. Právě naopak – vždy jsou hluboce inspirativní a lidské. Jeho tvorba učí publikum i filmaře novému pohledu na ty stránky života, od nichž bychom nejraději odvrátili zrak. Současně je důkazem, že i kritický sociální realismus může být plný krásy a naděje.

9. května přijde do kin silný a dojemný sociální příběh Starý dub od oceňovaného režiséra Kena Loache. Starý dub je příběhem vesnice na severovýchodě Anglie, do jejíž kdysi prosperující a hrdé komunity přichází syrští uprchlíci, aby zde začali nový život. Jak budou přijati? A jaká budoucnost čeká Starý dub – poslední hospodu ve vesnici? 

Přehled dalších filmů, které budou uvedeny v rámci přehlídky: Pardon, nezastihli jsme vás, Hledá se Eric, Route Irish, Duch pětačtyřicátého, Jimmyho tančírna, Já, Daniel Blake, Kes

MAG#art2friends