Syrový thriller o síle moci Club Zero

Hrdiny filmu Club Zero je skupina dospívajících studentů na internátní škole. „Mladí lidé se dnes bojí o svou budoucnost. Bojují za ni. Rozumím tomu a mám pro tuto generaci hluboké pochopení,” popisuje Hausner, proč si vybrala pro svůj film právě nastupující generaci alfa. „Mí hrdinové nechtějí čekat, až bude příliš pozdě. Chtějí jednat hned a ve škole, daleko od rodin, k tomu mají ideální podmínky,” doplňuje jednapadesátiletá režisérka.

Club Zero je těžko uchopitelným žánrovým tvarem balancujícím na hraně společenské satiry a mrazivého thrilleru. Již ve svých minulých snímcích Hausner často nacházela humor v nečekaně vypjatých momentech lidské existence. „Často se stává, že když se podíváme na věci z nové perspektivy, spousta toho, čemu jsme věřili a pevně za to bojovali, se najednou zdá směšná, absurdní nebo marná,” komentuje svůj režijní styl rakouská autorka. „Ve svých filmech se vždy snažím najít tento nový pohled, protože věřím, že nadsázka často nabízí citlivější a bližší přístup k temnějším tématům, o kterých chci vyprávět,” dodává ke svému vybroušenému filmovému jazyku, o kterém se můžete přesvědčit již od 11. dubna v kinech po celé republice. Nebo se můžete Jessicy Hausner zeptat osobně, bude totiž hostkou letošního ročníku festivalu Dny evropského filmu od 6. do 8. dubna.  

Rakousko, Velká Británie, Německo, Francie, Dánsko 2023 | 110 minut | premiéra: 11. dubna

režie Jessica Hausner ■ scénář Jessica Hausner, Géraldine Bajard ■ kamera Martin Gschlacht ■ střih Karina Ressler

hrají Mia Wasikowska, Luke Barker, Ksenia Devriendt, Florence Baker, Samuel D Anderson, Gwen Currant, Sam Hoare, Sidse Babett Knudsen

Slečna Novaková (Mia Wasikowska) přichází do prestižní internátní školy, aby studentům ukázala nejnovější stravovací trendy. Učí je, jak jíst uvědoměle – méně a lépe. Novým „udržitelným“ životním stylem se mají oprostit ode všeho, čemu doposud věřili. Mezi slečnou Novakovou a partou studentů se brzy vytvoří nebezpečně silné pouto. Než si ostatní učitelé a zaneprázdnění rodiče uvědomí, co se děje, situace se vymyká kontrole. Režisérka Jessica Hausner natočila syrový a velmi aktuální thriller o zničující síle autority a její magnetizující moci v období křehkého dospívání.

MAG#art2friends