Tanec, Beckett a Bliss

Lukas Blaha Bliss v STILL WAITING_BECKETT 2050 a v Lavabo

Všestranný tanečník, performer a žonglér Lukas Blaha Bliss patří mezi nejvýraznější talenty současné taneční scény. Jeho autorský sólový projekt STILL WAITING_BECKETT 2050 vzbudil velmi příznivé ohlasy. Příležitost vychutnat si tuto vizuálně-pohybovou báseň volně inspirovanou dílem spisovatele Samuela Becketta a hudebního skladatele Johna Cage se naskytne už ve středu 𝟲. září od 19:30 v Paláci Akropolis! Online prodej vstupenek na https://goout.net/cs/listky/still-waiting-beckett-2050/ylos/

Lukas Blaha Bliss v performanci STILL WAITING_BECKETT 2050 skrze prvky fyzického divadla, tanec a manipulaci s objekty zkoumá téma paměti, životnosti informací a bezčasí. „Jde o koláž obrazů, ve kterých se snažím komunikovat s předměty. A skrze ty předměty pak i sám se sebou. Protože to představení je mimo jiné také o samotě – o nějakém ponoření se do vlastních myšlenek a hledání jehly v kupce sena. Hledání a třídění vzpomínek. Je to o rozdílu mezi odpadem a tím, co nám může jaký předmět evokovat,” přiblížil své dílo sám autor v jednom z rozhovorů.

Dalším pozoruhodným počinem, jehož jediným protagonistou na jevišti je Lukas Blaha Bliss, je pohybová inscenace s prvky nového cirkusu s názvem Lavabo.

Inscenace je výzkumem fyzického i duševního očistění, přechodovým prožitím vlastního těla a těch okamžiků, kdy se ocitáme jen sami se sebou. Kde končí lidské tělo a začíná mysl? Obličej je jediná část těla, kterou na sobě nikdy neuvidíme. To, co z něj můžeme vidět, je vždy jen jeho reprodukce nebo jeho obraz. Lavabo je dílem autorské trojice Jana Stárková, Lukas Blaha Bliss a Ondřej Menoušek, která se potkala během studií na pražské AMU. Lavabo bude k vidění ve čtvrtek 28. září od 19 hodin v Kasárnách Karlín. Online prodej vstupenek na https://goout.net/cs/lavabo/szbbwiw/

Lukas Blaha Bliss je také jedním ze zakladatelů souboru současného cirkusu Cink Cink Cink, s jehož produkcemi absolvoval tour po Evropě a Turecku. Spolupracuje se soubory jako Spastiks, Tantehorse, Spitfire Company ad. Renomovaná ukrajinská tanečnice, choreografka a pedagožka Yana Reutova Lukase (spolu s Jitkou Čechovou a Katy Jabůrkovou) pozvala ke spolupráci na druhé části triptychu Together Alone s názvem Invisible Traces. Celý triptych bude mít tuzemskou premiéru 30. září v divadle PONEC.

MAG#art2friends