TANEC PRAHA přivezl umělce z celého světa 

Jubilejní 35. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA od 3. do 28. června uvedl mimořádně nabitý program, letos to bylo 16 zahraničních titulů, včetně 4 ukrajinských děl v rámci Focus Ukraine. Ve 24 městech a obcích po celé České republice vystoupily čeští i zahraniční umělci, konaly se 3 workshopy se zahraničními choreografkami. V rámci doprovodného programu bylo uspořádáno celkem 17 akcí, a to jak v Praze, tak v regionech.

„Letošní ročník byl výjimečný. Role festivalu jako významného koproducenta přináší i rizika, nám se však sázka na obě autorky světových premiér vyplatila. Řada mladých umělců dostala příležitost v Praze i regionech a divácké ohlasy stále rezonují,” rekapituluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka festivalu TANEC PRAHA.

TANEC PRAHA 2023 představil pozoruhodné počiny z aktuální domácí i zahraniční taneční scény v podání stávajících i vycházejících hvězd světového formátu. K těm nejzářivějším patřili Jan Martens, belgický soubor Peeping Tom nebo Yasmeen Godder. Silvia Gribaudi v pražském divadle PONEC uvedla světovou premiéru inscenace GRAND JETÉ. Další světová premiéra byla dílem brazilské choreografky Flávie Tápias, která ke spolupráci pozvala brazilské tanečníky, umělce z Čech a Ukrajiny. Jejich site-specific projekt Rotas Afora byl k vidění nejen v Praze, ale také v Broumově, Brně, Českých Budějovicích a Liberci. V srpnu pojede na turné po Brazílii.

Z ohlasů na TANEC PRAHA 2023:

Klára Flekalová, vedoucí produkce DIOD v Jihlavě: „Moc děkuju za to, že TANEC PRAHA děláte a umožňujete ho vyvézt do regionů.”

Jindřiška Černá, Městské muzeum ve Volyni: „Představení bylo super. Diváků dostatek, pozornost všech udržena po celou dobu představení, což je v dnešní době velký výkon!”

Gabriella Enghdal, Visiting Artists program: „Návštěva Prahy mě kreativně nakopla a znamenala pro mě, jako pro choreografku, víc, než bych čekala. Setkání s umělci, choreografy, s organizačním týmem festivalu, workshopy a show byly opravdu zajímavé. Bylo skvělé vyměnit si myšlenky a nápady s ostatními a zjistit víc o našem oboru v jiné zemi. Práce, kterou děláte pro taneční scénu v České republice, je velmi působivá.”

MAG#art2friends