The Weight of Things: Ikonická díla Damiena Hirsta poprvé v Německu

Výstava v Muzeu městského a současného umění (MUCA) v německém Mnichově potrvá do konce ledna 2024.

Významný britský umělec Damien Hirst se zabývá malířstvím, instalací, plastikou a dalšími výtvarnými technikami. Je také členem významné tvůrčí skupiny Mladí britští umělci (Young British Artist, YBA). Ve svých dílech uvažuje o komplexních vztazích mezi krásou, náboženstvím, vědou, životem a smrtí.

V MUCA je vystaveno více než 40 jeho děl: instalací, soch a obrazů, z nichž některé mají návštěvníci možnost vidět vůbec poprvé. K vidění je i jeho slavný platinový odlitek lidské lebky, osazený 8 601 diamanty. Diamond Skull ztělesňuje Hirstovu fascinaci diamanty a podtrhuje jejich vlastní nejistotu ohledně jejich hodnoty. Konfrontuje konkurenční povahu diamantového průmyslu a kapitalistickou společnost, která jej udržuje.

Výstava zahrnuje některé z nejikoničtějších Hirstových sérií, včetně Natural History (sochy z formaldehydu), Spin Paintings, Medicine Cabinets, Treasures from the Wreck of the Unbelievable, Cherry Blossoms a další. Právě sérií skutečných zvířat naložených do formaldehydu se Hirst proslavil. Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého (1991), jež představuje 4,3 metru dlouhého žraloka tygrovaného naloženého ve formaldehydu a vystaveného ve vitríně, se stala symbolem Young British Artist po celém světě. Mezi další prezentované ikonické série patří Spin Paintings, které jsou známé energickými výbuchy barev a vždy obsahují náhodný prvek. Na venkovní stěně muzea je k vidění umělcova dosud největší malba „Largest Hirst Spot Painting”. Před muzeem je vystavena také Sculpture Legend (Sochařská legenda, 2011).

Zdroj: PAF, Vendelín Urban, MUCA

MAG#art2friends