To nejlepší z íránské kinematografie

Neodvracej zrak, slogan 11. ročníku a také motiv plakátu, jehož autorkou je litevská designérka Vaiva Bezhan, vystihuje festivalový program. Jeho cílem je zaměřit pozornost na život v zemi, kde mnoho lidských osudů zasáhla politická a sociální nespravedlnost. Jde tak zároveň o výzvu, abychom neodvraceli zrak, ale naopak upřeli pohled, snažili se těmto osudům porozumět a vcítit se do nich.

Festival ÍRÁN:CI 2024 zahájífilm Šajdá. Silný debut australské režisérky íránského původu Núrá Nijásarí měl premiéru na filmovém festivalu Sundance a získal ocenění na festivalech po celém světě. Na produkci filmu se podílela Cate Blanchettová a je oficiálním kandidátem Austrálie na Oscara. Mimořádně citlivě natočený příběh imigrantky, která hledá útočiště v ženském domově v Melbourne uprostřed bitvy o opatrovnictví své dcery, si zaslouží pozornost nejen kvůli výkonu talentované íránské herečky Zar Amír Ebráhímí. Ta zářila i v dramatu Svatý pavouk.

Houževnatá íránská matka Šajdá hledá se svou šestiletou dcerou útočiště v australském útulku pro ženy. Během oslav perského nového roku nacházejí útěchu v rituálech Nourúzu a doufají v nové začátky. Když však do jejich života znovu vstoupí Šajdin manžel, těžce vybojovaná cesta ke svobodě je ohrožená. Procítěný, dojemný příběh odyseji jedné matky vyznívá jako svědectví o nezdolném duchu žen, které si tváří v tvář výzvám razí cestu ke světlejší budoucnosti.

Núrá Nijásarí je uznávaná íránská autorka a režisérka žijící v Austrálii. Svou uměleckou dráhu formovala působivými krátkými dokumentárními filmy. Mezinárodně uznávaný snímek BEIRUT, UNDER THE BRIDGE jí vynesl zvláštní cenu poroty a cenu za nejlepší dokumentární film na 11. ročníku MFF v Bejrútu. Velmi příznivé ohlasy vyvolal také krátký hraný film THE PHOENIX, který měl premiéru na 64. ročníku MFF v Melbourne v rámci programu Accelerator pro začínající režiséry. V roce 2017 byl její první celovečerní dokument CASA ANTUNEZ zařazen do oficiálního výběru 24. ročníku festivalu Sheffield International Doc/Fest a přinesl režisérce nominaci na cenu New Talent Award. ŠAJDÁ je režisérčin celovečerní hraný debut.

O FESTIVALU

Festival ÍRÁN:CI byl založen v Praze v roce 2012 se záměrem každoročně představit českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se dále rozrůstal a postupně se stal platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design.

MAG#art2friends