To nejlepší ze současného autorského komiksu

FRAME Prague Comics Art Festival je jediným komiksovým festivalem v Praze, zaměřeným na to nejlepší ze současného autorského komiksu, ilustrace a self-publishingu. Cílem festivalu je představit veřejnosti malá nakladatelství, dynamickou komunitu autorů a tvůrčích kolektivů, kteří posouvají hranice komiksu a ilustrace.
 

Během dvou dnů festival nabídne přednášky tuzemských a zahraničních hostů, panelové diskuze, výstavy, workshopy, master class, sekci Industry, program pro rodiny s dětmi a již tradičně na 50 vystavujících autorů a nakladatelů z celého světa. 

Pro letošní rok organizátoři zvolili odlehčené téma „Infinite Snack Bar” / „Nekonečný snack bar“. Téma odkazuje nejen na festival plný komiksových lahůdek, kde si každý návštěvník najde nějakou tu čerstvou novinku od svého oblíbeného autora, ale i na exotické i domácí komiksy, ilustrace a jinou kalorickou tvorbu. Zároveň také odkazuje na rozmanitý svět tzv. kulinářských komiksů, gourmet graphic novels, graphic gastronomy, cooking comics. Prostě komiksů, ve kterých hraje jídlo významnou nebo hlavní roli.

 „Oslovili jsme naši přední japanoložku a překladatelku, Annu Křivánkovou, aby představila žánr gurume manga, tzv. gurmánské komiksy. Není překvapením, že v Japonsku se tento žánr těší největší oblibě. Přednášku tematicky doplní autorka Ryoko Nagara se svými kulinářskými komiksy z cest po Evropě a Katarina Kratochvílová, která letos získala bronzové ocenění v Japan International Manga Award.“ uvádí Klára Vöröšová, ředitelka festivalu.

Ve znamení významných výročí se nese hlavní výstava Dirty Thirty: Thirty Years of Making a Scene, oslavující tři dekády slovinského magazínu Stripburger, a přednáška Davida Shiltera mapující šestnáct let nakladatelství kuš! z Lotyšska. Od minulosti nás odvede výstava ještě „horkých“ komiksů, které právě nyní debutují na webových stránkách festivalu SB Comics Fair.

V rámci sekce Industry se mj. uskuteční tradiční setkání zástupců evropských festivalů, na kterém se letos návštěvníkům představí Artur Wabik z Kraków Comic Book Festival, Árni Beck Gunnarsson z Dánského Art Bubble Comics Festival, Julie Tait z LICAF ad. O zkušenostech z oboru se podělí němečtí nakladatelé Avant-Verlag, belgičtí Bries a francouzští ION.

Pro děti budou po celý den připraveny tvořivé dílny pod vedením zkušených lektorů, chutné omalovánky od japonské autorky Ryoko Nagara, bojovka s postavičkami z plakátu a mnohem více.

Otevírací doba festivalu:
Sobota 4. 11. 10–20 h
Neděle 5. 11. 10–18 h

MAG#art2friends