Tři heteráni v NODu

V českém divadle je dobře etablovaná větev tzv. queerové dramatiky, která se zaměřuje na zkoumání pocitů a příběhů sexuálních menšin. Divadlo MASO jde proti tomuto trendu a přináší první čistě heterosexuální inscenaci v 21. století,” říká režisér inscenace (heterosexuál) Adam Skala.

Po úspěšné politické grotesce Všechno, co v nás zkurvili komunisti se herci a tvůrci pod vedením autora a režiséra Adama Skaly pustili do zkoumání důvodů, proč jsou mužští samci tak moc fixovaní na své penisy. Tři skvělí kamarádi, kteří si v ničem nezadají s takovými borci, jako je Vinnetou nebo Mirek Dušín, se vydávají do světa, kde je ještě normální ženu plesknout po prdeli a za mytí nádobí je běžné požadovat rychlovku na kuchyňské lince. Jenže i tahle poslední výspa civilizace, Říše porna, je v ohrožení. A tak našim neohroženým rekům nezbývá, než vyrazit do poslední bitvy.

“Společnost si v historii vždy dokázala najít obecného viníka. Nedávno tomu, kdy jím byl obecný Žid, obecný Cikán nebo obecný Mohamedán. V posledních měsících padla volba na bílého heterosexuálního muže – tzv. Heterána. Heterán silnou má tendenci definovat se svým penisem a dávat ho na odiv jako prodlouženou část své psýché. To co je dnes často považováno za sexuální nátlak bývá zpravidla jen nedostatek vkusu. A i když je Heterán ze všech obecných nepřátel lidstva objektivně nejméně sympatický a protivně ubrečený, jeho viktimizace je stejně nepřípustná,” vysvětluje Adam Skala.

Heteráni jsou v podstatě příběh o klasickém mužském přátelství. Je to o knihách, na kterých jsme jako kluci vyrůstali. Je to extrakt z příběhů, které jsme si vybájily v době mezi první ejakulací a první masturbací. Samozřejmě nazíraný se značným odstupem a notnou dávkou ironie,” dodává dramaturg Martin Satoranský.

A proč je důležité připomínat i dnešní generaci pravou sílu přátelství mezi heterány? Adam Skala má odpověď i na tohle: “Muže definuje jeho smečka. Proto jsou tak důležité příběhy o přátelství jako Frodo a Sam, Čuk a Gek nebo Harry a Hermiona. Seberte muži jeho přátele a zbude jen bídný frustrát.”

Hrají:

Vojtěch Vodochodský
Oskar Hes
Vladimír Pokorný
Jindřiška Dudziaková

Text a inscenace: Divadlo MASO

Režie: Adam Skala
Dramaturgie: Martin Satoranský
Scénografie: Tereza Gsöllhoferová
Kostýmy: Eva Justichová
Hudba: Kryštof Blabla
Produkce: Helena Bartošová, Sara El Maghrabi

MAG#art2friends