Tři nové výstavy zdobí pražská kina

Pravidelní návštěvníci kin Aero, Světozor a Bio Oko už jsou zvyklí, že zdi tamních foyer zkrášlují často nevídané plakáty. Pavel Rajčan, který se o sbírku plakátů Terryho ponožky stará, je několikrát za rok ozvláštní tematicky laděnými plakáty. V letenském Biu Oko vznikla výrazná série československých filmových plakátů s motivem jak jinak než oka. Viset budou ve foyer kina až do konce února.

„Motiv lidského oka patřil k vyhledávaným výtvarným symbolům a českoslovenští a polští výtvarníci jej při navrhováni filmových plakátů často používali,“ říká Rajčan. „Za pohled z očí do očí stojí především plakáty krále drsné české filmové koláže Karla Teissiga (Purpurová růže z Káhiry a skvělý Otec vojáka) a jako vždy nepřehlédnutelné plakáty Karla Vaci (šumící Dívka s  mušlí a legendární Výkřik).“ Kromě zmíněných autorů najdou návštěvníci kinokavárny vystavené také plakáty Milan Grygara, který vytvořil několik „očních“ plakátů – ať je to jeho slavný osmioký Maratónec nebo pouze šestioký Lukáš.

Už od příchodu do kina Světozor na návštěvníky mává obrovská ruka. Ruka stejně jako oko patří k nejčastěji používaným výtvarným symbolům v československém filmovém plakátu. Ať se již jedná o typicky konturní kresbu ruky s napřaženým ukazováčkem, kterou použil kupříkladu Zdeněk Ziegler v plakátu k Zemanově fantaskní Ukradené vzducholodi a Karel Vaca v Báječných mužích na létajících strojích nebo o výrazně umístěný detail dlaně jako je tomu kupříkladu u Grygara v Andělu zkázy či Fišera ve Dvou žebrech Adama. Detail ruky je i součástí jednoho z nejčistších československých plakátů k Buňuelově filmu Tristana , který navrhla Olga Poláčková-Vyleťalová. Sbírku všech 250 plakátů se symbolem ruky, z nichž 56 kusů visí aktuálně ve Světozoru, si můžete prohlédnout online zde.

V kině Aero proběhla 14. prosince premiéra filmu Rozsviť světlo, ať je vidět, celovečerního dokumentu o třicetileté historii skupiny Už jsme doma. U této příležitosti v prostoru kina visí nová výstava, která se věnuje tvorbě nehrajícího člena a dvorního výtvarníka (obaly LP, plakáty, kostýmy), Martina Velíška. Expozice představuje dvacet plakátů pro UJD spolu s plakáty pro Žižkovský masopust Žižkovské vinobraní. Velíšek se výrazně podílel na mnoha žižkovských kulturních akcí. Pro výše zmíněné události navrhuje plakáty už více než 20 let. Žižkovský patriot se ale věnuje i mnoha dalším odvětvím z oblasti užitého umění jako například ilustrování knih. Na poli filmu spolupracoval především s Aurelem Klimtem – jednak na jeho autorských snímcích Kouzelný zvon, především však na trilogii Fimfárum Jana Wericha, za kterou obdržel ocenění Český lev.

MAG#art2friends