Unikátní dokument Tady Havel, slyšíte mě?

S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu. Během posledních let Havlova života tak mohlo vzniknout přes dvě stě hodin unikátního, dosud nikde nepublikovaného materiálu, který se pak stal základem celovečerního dokumentu,“ říká režisér Petr Jančárek.

Dokument Tady Havel, slyšíte mě? už před oficiálním dubnovým vstupem do kinodistribuce vzbuzuje oprávněnou pozornost. Slavnostní premiéry v prostorách Jízdárny Pražského hradu se zúčastnili prezident České republiky Petr Pavel, prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a další významní hosté, včetně Dagmar Havlové. Film uvede také festival Jeden svět 2024. A už od 14. 3. pozornost Pražanů i návštěvníků metropole poutá nepřehlédnutelná velkoformátová „pozvánka“ umístěná na ikonickém místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Společně s producentem filmu Jiřím Konečným jsme od začátku kampaně vymýšleli věci, které by na film a osobnost Václava Havla patřičně a originálně upozorňovaly a díky nimž by mohl Havlův odkaz rezonovat v současné společnosti ještě lépe. Jsme tak nesmírně rádi, že vedle dalších venkovních ploch (pražská náplavka, bigboardová kampaň), vedle prezidentské projekce na Pražském hradě, vedle ojedinělé teasingové kampaně, se nám podařilo za podpory magistrátu, radnice Prahy 7 a s podporou náměstka pražského primátora Jiřího Pospíšila realizovat instalaci filmového banneru na ikonickém místě Prahy, na letenském Stalinu. Je to výjimečná věc, která má i jistý symbolický přesah, a doufáme, že i díky této plachtě se o Václavu Havlovi a filmu bude mluvit opět o něco víc,“ podotýká Ondřej Kulhánek, ředitel distribuční společnosti Continental Film CZ.

Díky vzájemné důvěře mezi hrdinou a jeho filmařem se dokument Tady Havel, slyšíte mě? dotýká nejen oficialit, ale i intimních a fatálních situací. Diváci jsou svědky Havlova blízkého vztahu s dalajlámou, Madeleine Albright, Milošem Formanem nebo Joan Baez. Mohou s ním být doma i na proslulé chalupě na Hrádečku, absolvují s ním schůzky v jeho pražské kanceláři, navštíví open air festival v Trutnově anebo sledují přípravu a natáčení jeho filmového debutu Odcházení. A doprovází jej také na jeho poslední soukromé cestě do USA, kdy se po ataku mrtvice ocitl na prahu smrti.

Film Petra Jančárka vstupuje do kin v době, kdy Havlův myšlenkový odkaz a důraz na individuální svobodu ve společnosti rezonují silněji než kdy dříve. „Chtěl bych, abychom si u příležitosti uvedení tohoto filmu položili otázku, zda pro nás Václav Havel pořád ještě něco znamená, jestli pořád ctíme hodnoty, které pro něj byly zásadní a zda nám stále má co říct. Jestli ho v duchu názvu filmu skutečně slyšíme, jestli k nám promlouvá a inspiruje nás,“ dodává producent Jiří Konečný.

MAG#art2friends