Úsvit přiletí do kin unikátním letadlem Electra

Výpravné drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka má za sebou úspěšné uvedení na filmových festivalech a sérii projekcí po celé republice. A před sebou 3. října v pražských kinech Lucerna a Světozor velkoryse pojatou premiéru v duchu tématu a doby, ve které se film odehrává. Premiéru, jakou Česká republika už dlouho nezažila.

Okázalou premiéru v atmosféře 30. let předznamená přelet předválečné Electry L-10 nad Prahou. Dopravní letoun byl původně osobním strojem Jana Antonína Bati a dnes je vzácným, funkčním exponátem. Ve filmu Úsvit, který je mimo jiné inspirován příběhem baťovců a způsobem, jakým zakládali nová města po celém světě, si Electra také zahrála. Stejně jako nablýskaný veterán, který bude 3. října po celý den vystaven v pasáži Lucerna.

Originální letadlo Electra odstartuje v 16.00 z letiště Točná a přes Modřany, Podolí, Karlovo náměstí proletí nad centrem Prahy, včetně Václavského náměstí, a potom nad Vltavou zpět. Slavnostní premiéru filmu podpoří nadšenci a sběratelé odpolední jízdou automobilových veteránů ze 30. let Prahou. Myslím, že to bude krásný zážitek,“ říká režisér a producent filmu Matěj Chlupáček.

Samotný premiérový večer se odehraje také stylově, s noblesou, jakou Lucerna zažívala v době, kdy se tady tleskalo Adině Mandlové, Oldřichu Novému a dalším prvorepublikovým hvězdám. Na červený koberec vstoupí početná delegace herců a tvůrců v čele s režisérem a producentem Matějem Chlupáčkem a Eliškou Křenkovou, která exceluje v hlavní roli těhotné lékařky. Chybět nebudou zahraniční tvůrci včetně autora hudby, držitele ceny Grammy Simona Goffa. Do široké kinodistribuce Úsvit vstoupí 5. října.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků…


Natáčelo se od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo právě ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Jan Jackuliak ad. Rozpočet filmu Úsvit dosáhl téměř 90 milionů korun.

 
Úsvit – tvůrci
Scénář: Miro Šifra
Režie: Matěj Chlupáček
Hrají: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon ad.
Producenti: Maja Hamplová, Matěj Chlupáček / Barletta
Koproducent SK: Rasťo Šesták, Peter Bebjak / D.N.A. Production
Kamera: Martin Douba
Architekt: Henrich Boráros
Hudba: Simon Goff
Střih: Pavel Hrdlička
Zvuk: Pavel Rejholec, Peter Hilčanský
Casting: Maja Hamplová
Produkční společnost: BARLETTA
Koproducenti: D.N.A. Production, Česká televize, innogy, RTVS, Bontonfilm
Film podpořili: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny Fond, Zlínský kraj, Creative Europe MEDIA
Kino-distribuce v České republice a na Slovensku: Bontonfilm
Mezinárodní sales a festivaly: LevelK

MAG#art2friends