Úsvit: speciální vydání dobových novin

Úsvit, výpravné drama režiséra Matěje Chlupáčka s Eliškou Křenkovou v hlavní roli, doprovodí do kin kameloti ze 30. let se speciálním vydáním dobových novin

Stejně jako premiéra bude také vstup Úsvitu do široké kinodistribuce originální událostí ve stylu 30. let – doby, v níž se film odehrává. Do ulic Prahy, Českých Budějovic, Plzně, Brna, Ostravy a Olomouce 5. října vyrazí kameloti v dobových kostýmech a tak, jak bylo tehdy zvykem, tedy i s hlasitým vyvoláváním šokujících titulků, kolemjdoucím nabídnou speciální vydání novin Listy Svitu. Právě ve městě Svit se totiž filmový příběh, na který jsou diváci zváni do kina, odehrává.

Kameloti – 5. října – přibližný harmonogram:

7.30 – 9.00 / České Budějovice (hlavní náměstí + nádraží)
7.30 – 9.00 / Brno (vlakové nádraží + nám. Svobody + Moravské nám.)
11.30 – 14.00 / Plzeň (hlavní náměstí, vlakové nádraží, autobusové nádraží + nákupní středisko)
12.30 – 14.30 / Ostrava (Masarykovo nám. + nákupní středisko, vlakové nádraží)
16.30 – 18.30 / Praha (Masarykovo nádr., Příkopy, Palackého nám. + náplavka, Anděl)
16.30 – 18.30 / Olomouc (hlavní nám., autobusové nádraží)

TIP NA PROJEKCI V BIO CENTRAL

Do Hradce Králové film doprovodí režisér a producent Matěj Chlupáček, producentka Maja Hamplová, scenárista Miro Šifra, herec Ladislav Hampl a výkonný producent Jiří Holan. Projekci, která se koná 6. října od 19.30 v Bio Central, tak završí diskuse tvůrců s diváky.

Máme radost, že se Úsvit představí divákům v Hradci Králové a věříme, že zde najde publikum, které po dlouhé době ocení český film, který patří na velké plátno. Úsvit vypráví velký filmový příběh ve výpravném hávu, kterému kino vyloženě sluší,“ zve producent a režisér filmu Úsvit Matěj Chlupáček.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků…

Natáčelo se od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo právě ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Jan Jackuliak ad. Rozpočet filmu Úsvit dosáhl téměř 90 milionů korun.

MAG#art2friends