Úsvit vstoupí do kin 5. října

Příběh inspirovaný skutečnou historií intersex lidí v 30. letech nadchl festivalové publikum i světová média

Mysteriózní dobové detektivní drama Úsvit má za sebou mimořádně vydařenou světovou premiéru v hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary. Provázely ji nadšené ovace diváků a příznivé reakce mezinárodní kritiky, která ocenila brilantní herecké výkony, neotřelý režijní přístup, velkorysou výpravu i další atributy filmu. Uvedení do tuzemské kinodistribuce je ohlášeno na čtvrtek 5. října a patří k nejočekávanějším událostem filmového podzimu.

Úsvit je druhým celovečerním filmem režiséra Matěje Chlupáčka, který je spolu s Majou Hamplovou také producentem snímku. Eliška Křenková v hlavní roli těhotné lékařky přijíždí v roce 1937, krátce před válkou, se svým manželem, ředitelem továrny, vystavět v Tatrách po vzoru Zlína pokrokové město Svit. Jejich plány ale naruší nález mrtvého těla novorozence – hermafrodita – v areálu fabriky. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na četné překážky, včetně svých vlastních předsudků…

Případy, kterými jsem se v Úsvitu inspiroval, jsem našel v české učebnici soudního lékařství z 20. let. Jsou v ní popsány osudy desítek lidí, které dnes označujeme jako intersex. Děti, u kterých nevěděli, jaké pohlaví jim mají přisoudit; anulace manželství, protože až po svatbě se přišlo na to, že oba partneři mají stejné pohlaví, a tedy vstoupili do (bohužel dosud) nelegálních manželství; případně osudy lidí, u kterých se až po smrti zjistilo, že jim okolí celý život přisuzovalo jiné pohlaví, než jaké biologicky měli… Nedělaly se z toho senzace a překvapilo mě, že se k těmto případům často přistupovalo s větší otevřeností a tolerancí než dnes, 100 let od vydání této knihy,“ říká scenárista Miro Šifra.

Proč by si diváci neměli nechat ujít nový film Úsvit? „Protože je jiný a poutavou formou se vyjadřuje k důležitým věcem, které jsou dnes součástí našich životů. Úsvit je moderní dobovka a zároveň výpravný film, který je doufám vizuálně, zvukově i tematicky dostatečně zajímavý na to, aby měl právo existovat na plátnech kin,“ odpovídá režisér Matěj Chlupáček a Eliška Křenková dodává:„Protože je to prostě skvělý film! Vyvolává spoustu zajímavých až filozofických diskusí a zároveň je zábavný, krásně natočený, vizuálně i zvukově velmi silný, moderní a současný. A také v sobě nese obrovskou poctu filmu jako takovému.

Úsvit se natáčel od května do září loňského roku v několika lokacích v České republice i na Slovensku – v Tatrách, u Lysé nad Labem, v Dřísech nebo ve Zlíně. Město Svit, kde se film odehrává, pak vzniklo unikátním způsobem v kombinaci reálných záběrů, nákladných dekorací a modelu celého města v poměru 1:7. Vedle Elišky Křenkové v její dosud největší filmové roli si zahráli Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Jan Jackuliak ad. Rozpočet filmu dosáhl téměř 90 milionů korun.

Prestižní filmová média o dramatu Úsvit:

Proslýchá se, že by se Úsvit mohl stát českým kandidátem na Oscara v roce 2024.”
The Hollywood Reporter

Mistrovsky zpracované drama o privilegiích, předsudcích a genderové identitě.”
Collider

Hlavní hvězdou je zde transgender herec Langdon.” Variety

Aktuálnější už to být nemůže.” The Wrap

Úsvit je vzrušující snímek od pronikavého filmaře.” RogerEbert.com

Úsvit – tvůrci
Scénář: Miro Šifra
Režie: Matěj Chlupáček
Hrají: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon ad.
Producenti: Maja Hamplová, Matěj Chlupáček / Barletta
Koproducent SK: Rasťo Šesták, Peter Bebjak / D.N.A. Production
Kamera: Martin Douba
Architekt: Henrich Boráros
Hudba: Simon Goff
Střih: Pavel Hrdlička
Zvuk: Pavel Rejholec, Peter Hilčanský
Casting: Maja Hamplová
Produkční společnost: BARLETTA
Koproducenti: D.N.A. Production, Česká televize, innogy, RTVS, Bontonfilm
Film podpořili: Státní fond kinematografie, Audiovizuálny Fond, Zlínský kraj, Creative Europe MEDIA
Kino-distribuce v České republice a na Slovensku: Bontonfilm
Mezinárodní sales a festivaly: LevelK

View this post on Instagram

A post shared by 2media.cz (@2mediacz)

MAG#art2friends