V italských Benátkách začíná nejstarší filmový festival na světě

Do města „na dubových kůlech“ letos přijedou uvést nové snímky například režiséři Woody Allen nebo Roman Polański. To mezi fanoušky a novináři vyvolalo i nesouhlasné reakce. Zmínění filmaři totiž čelili v minulosti nařčení ze sexuálního zneužívání. Polańského ale nakonec osvobodil soud a viny byl zproštěn i Allen. Americký filmař je ale kontroverzní i kvůli podpoře dnes už odsouzeného amerického producenta a sexuálního násilníka Harvey Weinsteina. Celou situaci komplikují i vyjádření ředitele áčkové přehlídky Alberta Barbera. Ten magazínu Variety řekl, že je ředitelem nikoli soudcem a nechápe, proč zařazení Allena do programu tolik lidí dráždí. V souvislosti s Polańskim dodal, že se sice přihlásil k odpovědnosti, na festivalu se ale posuzují hlavně umělecké kvality filmů.

Roman Polański uvede na festivalu snímek Palác, který se odehrává v jednom luxusním švýcarském hotelu během oslav příchodu nového milénia. Woody Allen pak přiveze do Benátek romantické drama Zásah štěstím.

Letos se do hlavní soutěže dostal nový film Agnieszky Holland. Její snímek Hranice vznikl v české koprodukci. Režisérka v něm vypráví příběh podle skutečných událostí z Polsko-Běloruské hranice. A to ze tří pohledů – uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků.

80. ročník festivalu uvede v premiéře také snímek Photophobia režiséra Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Tvůrci v něm vypráví o začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Příběh, který se odehrává v podzemních prostorách stanice metra v Charkově, vybrali porotci do sekce Zvláštní uvedení.

Autor: Martin Hrnčíř


Photophobia

Slovensko-česko-ukrajinský film na pomezí hraného filmu a dokumentu
Příběh ze současné Ukrajiny, zmítané válkou, produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je Jakub Mahler z České televize. Děj snímku sleduje jedno chladné únorové ráno, kdy přichází dvanáctiletý Niki a jeho rodina na stanici metra v Charkově, aby se pod zemí ukryli před děsivou válkou, která zuří jen kousek odsud. Pro Nikiho rodinu se denní světlo záhy stává synonymem smrtelného nebezpečí a chlapec nesmí opustit prostory stanice – žije pod neustálou září jejích neonových světel. Niki se bezcílně toulá po opuštěných vagónech a nástupištích, a když potká dívku Viku, otevře se před ním nový svět. Děti se postupně sbližují a společně najdou odvahu opět pocítit slunce na svých tvářích, jak popisují snímek filmaři a producenti.


Karavan

Připravovaný celovečerní debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan (v produkci společnosti MasterFilm) byl vybrán na prestižní trh Gap-Financing Market, který se také koná v rámci 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Projektům z celého světa dává možnost najít mezinárodní financování prostřednictvím individuálních setkání. Road-movie s Aňou Geislerovou v hlavní roli by měla být dokončena v roce 2024. V obsazení se objeví také Jana Plodková a #herci2media Vendelín Urban a David Petrželka.

MAG#art2friends